ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Σέλτικς - Χιτ 103-111: Μυθικός Μπάτλερ, εκτέλεσε με 47αρα την Βοστώνη, break για το Μαϊάμι και 3-3

Ο Τζίμι Μπάτλερ σε αγώνα των Χιτ με τους Σέλτικς
Ο Τζίμι Μπάτλερ σε αγώνα των Χιτ με τους Σέλτικς Ⓒ 2022 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Τζίμι Μπάτλερ να πραγματοποιεί διαστημική εμφάνιση και να σταματάει στους 47 πόντους, οι Χιτ άλωσαν με 111-103 την Βοστώνη στο Game 6, ισοφάρισαν σε 3-3 και έστειλαν την σειρά σε Game 7.

Game 7! Οι δύο καλύτερες λέξεις στο μπάσκετ. Οι Χιτ ήταν με την πλάτη στον τοίχο στο Game 6 στην Βοστώνη με τους Σέλτικς. Δεν είχαν (πάλι) τον Τάιλερ Χίρο. Είχαν όμως τον Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση και σταμάτησε στους 47 πόντους, οδηγώντας το Μαϊάμι στην νίκη με 103-111, στέλνοντας στην σειρά πίσω στην Φλόριντα για το Game 7.

Ήταν μία πραγματικά ραψωδία του All Star φόργουορντ, ο οποίος τα έκανε όλα για το Μαϊάμι. Από κοντά τον ακολούθησε και ο συγκλονιστικός Κάιλ Λάουρι με 18 πόντους, με τον Μαξ Στρους να προσθέτει 11 πόντους.

Για τους Σέλτικς, που έχασαν μία τεράστια ευκαιρία να προκριθούν στους Τελικούς του NBA και πλέον πρέπει να αλώσουν ξανά το Μαϊάμι, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 30 πόντους (αλλά και 7 λάθη), ο Ντέρικ Γουάιτ 22 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν 20 πόντους, αλλά τίποτα από αυτά δεν ήταν αρκετό.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε με τους Χιτ να ξεφεύγουν με 7-14 και 13-19, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-29. Στην δεύτερη περίοδο η Βοστώνη μείωσε άμεσα σε 31-32 και στην συνέχεια κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-2 να βρεθεί στο +4 (46-42). Το Μαϊάμι όμως αντέδρασε και χάρη σε σερί 6-0 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 46-48.

Στην τρίτη περίοδο οι Χιτ πάτησαν γκάζι κάποια στιγμή και ξέφυγαν με 58-70, δείχνοντας να ελέγχουν το ματς. Λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (66-79), με την Βοστώνη να μειώνει όμως σε 75-82 στο φινάλε του τρίτου δωδεκάλεπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν γεμάτη ένταση, με τους "Κέλτες" να καταφέρνουν χάρη σε ένα ξέσπασμα να περάσουν μπροστά με 97-94. Πέντε σερί πόντοι του Λάουρι όμως έδωσαν προβάδισμα με 97-99 στους Χιτ, με τον Σμαρτ να ισοφαρίζει σε 99-99 με 2 βολές με 3.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Μπάτλερ με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 99-102, για να ακολουθήσουν δύο μεγάλες άμυνες και 4/4 βολές του Τάκερ για το 99-105 και ένα μεγάλο καλάθι του Μπάτλερ για το 101-107, με το οποίο το Μαϊάμι "κλείδωσε" το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 46-48, 75-82, 103-111

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 30 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Χόρφορντ 3 (1/8 σουτ, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 12, Σμαρτ 14 (4/15 σουτ, 1/9 τρίποντα), Μπράουν 20 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 2, Νέσμιθ, Γουάιτ 22 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πρίτσαρντ

ΧΙΤ: Τάκερ 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάτλερ 47 (16/29 σουτ, 4/8 τρίποντα, 11/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αντεμπάγιο 6 (9 ριμπάουντ), Λάουρι 18 (5/14 σουτ, 4/9 τρίποντα, 10 ασίστ), Στρους 13 (3/8 τρίποντα), Μάρτιν 5 (1), Βίνσεντ 2, Ολαντίπο 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον