ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Σανς - Πέλικανς 114-125: Ίνγκραμ-όνειρο, οδήγησε την Νέα Ορλεάνη στην νίκη στο Φοίνιξ και στο 1-1

Ο Μπράντον Ίνγκραμ των Πέλικανς
Ο Μπράντον Ίνγκραμ των Πέλικανς Ⓒ 2022 MATT YORK/ ASSOCIATED PRESS

Μυθικός Μπράντον Ίνγκραμ στο Φοίνιξ, διέλυσε τους Σανς με 37 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ και οδήγησε τους Πέλικανς στην νίκη με 125-114 και στην ισοφάριση με 1-1 στην σειρά. Συναγερμός στους Σανς, τραυματίστηκε ο Μπούκερ.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ και οι Πέλικανς σόκαραν τους Σανς. Παίζοντας υπέροχο μπάσκετ,η Νέα Ορλεάνη επιβλήθηκε με 114-125 των "Ήλιων" μέσα στο Φοίνιξ στο Game 2 και ισοφάρισε σε 1-1 την την σειρά. Οι Σανς πάντως έχουν μεγαλύτερα προβλήματα στο μυαλό τους από την ήττα, αφού στην τρίτη περίοδο είδαν τον Ντέβιν Μπούκερ να αποχωρεί με πρόβλημα στον δικέφαλο του δεξιού ποδιού.

Ο Ίνγκραμ ήταν το "Α" και το "Ω" των Πέλικανς σε αυτή την νίκη. Ο φόργουορντ της Νέας Ορλεάνης ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 37 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του στην τέταρτη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τελευταίο 7λεπτο με ένα επιμέρους σκορ 28-16.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 23 πόντους και ο Χερμπ Τζόουνς με 14 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Ίνγκραμ, με τον Λάρι Νανς να προσθέτει 13 πόντους.

Για τους Σανς, ο Μπούκερ πρόλαβε να σημειώσει 31 πόντους πριν τραυματιστεί, με τον Μίκαλ Μπρίτζες να προσθέτει 19 πόντους και τον Κρις Πολ 17 πόντους και 14 ασίστ, αλλά με 5/16 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-30, 61-56, 83-90, 114-125

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 5 (2/11 σουτ, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρίτζες 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Έιτον 10 (9 ριμπάουντ), Πολ 17 (5/16 σουτ, 2 τρίποντα, 14 ασίστ), Μπούκερ 31 (7/11 τρίποντα), Κρεγκ, Τζόνσον 11 (1/6 τρίποντα), ΜακΓκί 10,Πέιν 6, Σάμετ 5 (1)

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 37 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τζόουνς 14 (2), Βαλαντσιούνας 10 (13 ριμπάουντ), Χέιζ 9, ΜακΚόλουμ 23 (6/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Νανς 13 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάρσαλ, Γκράχαμ 2, Αλβαράντο 8 (2), Μέρφι 9 (3)