ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Ράπτορς - όνειρο, ταπείνωσαν τους Λέικερς στο Λ.Α, νίκη με 114-103

Ο Πασκάλ Σιάκαμ των Ράπτορς
Ο Πασκάλ Σιάκαμ των Ράπτορς Ⓒ 2022 NOAH K. MURRAY/ ASSOCIATED PRESS

Απίθανοι οι Ράπτορς, ξέφυγαν με 21-2 και 24-4 στην πρώτη περίοδο και έφτασαν ακόμα και στο +28 μέσα στο Λ.Α κόντρα στους απογοητευτικούς Λέικερς, φτάνοντας τελικά στην νίκη με 114-103.

Οι Ράπτορς έγιναν η τελευταία - μέχρι την επόμενη (;) - ομάδα που ταπείνωσε τους Λέικερς. Γιατί μόνο ως ταπείνωση μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό που έγινε, με τους Καναδούς να επικρατούν πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 103-114 των Λέικερς, σε ένα ματς που κρίθηκε στο πρώτο... 6λεπτο του αγώνα.

Μπορεί να μοιάζει υπερβολικό, αλλά είναι η αλήθεια, με τους Καναδούς να "κόβουν τα πόδια" των "Λιμνανθρώπων" από την αρχή, ξεφεύγοντας με 2-21 (!) και 4-24 στην πρώτη περίοδο, να ανεβάζουν την διαφορά ακόμα και στους 28 πόντους και τελικά να φτάνουν περπατώντας στην νίκη κόντρα στο... φάντασμα των Λέικερς.

Ο Γκάρι Τρεντ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει 27 πόντους και τον Σκότι Μπαρνς 21 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν συγκινητικός, τελειώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους, με τον Τάιλερ Χόρτον-Τάκερ να προσθέτει 20 πόντους και τους Ράσελ Γουέστμπρουκ και Καρμέλο Άντονι από 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-33, 40-58, 71-91, 103-114

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζόνσον 2, Τζέιμς 30 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουέστμπρουκ 14 (8 ριμπάουντ), Μονκ 8 (1), Ριβς 3 (1/7 σουτ), Άντονι 14 (3/9 τρίποντα), Γκέιμπριελ 2 (1/8 σουτ), Μπράντλεϊ 4, Έλινγκτον 6 (2/5 τρίποντα), Χόρτον-Τάκερ 20 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Όγκαστιν

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 27 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ατσούα 10 (5/13 σουτ, 11 ριμπάουντ), Μπαρνς 21 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΒανΒλλίτ 11 (3/14 σουτ, 2/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τρεντ 28 (7/19 σουτ, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιανγκ 2 (1/5 σουτ, 9 ριμπάουντ), Μπουσέ 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπερτς 1, Μπάντον 1, Μπρουκς