NBA

NBA: Πέμπτη σερί νίκη για Γουόριορς, επέστρεψαν από το -17 και λύγισαν με 108-99 τους Πέλικανς με σούπερ Τόμπσον

Ο Κλέι Τόμπσον
Ο Κλέι Τόμπσον Ⓒ 2023 GODOFREDO A. VASQUEZ/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Κλέι Τόμπσον να σταματάει στους 27 πόντους οι Γουόριορς έδειξαν τα δόντια τους (και) κόντρα στους Πέλικανς, επέστρεψαν από το -17 και επικράτησαν με 108-99, σημειώνοντας την 5η σερί νίκη τους.

Οι Γουόριορς περιμένουν από μέρα σε μέρα την επιστροφή του Στεφ Κάρι. Στο μεσοδιάστημα παλεύουν με ό,τι έχουν να παραμείνουν σε τροχιά playoffs και αυτό έκαναν και κόντρα στους Πέλικανς, τους οποίους νίκησαν με 108-99, επιστρέφοντας από το -17.

Οι πρωταθλητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-35 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο τέλος της δεύτερης περιόδου είχαν μειώσει σε 54-57 και στα μέσα της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 69-68. Στην τέταρτη περίοδο το ματς ήταν πλέον ντέρμπι μέχρι σχεδόν τρία λεπτά πριν το φινάλε, αλλά το Γκόλντεν Στέιτ έκλεισε το ματς με ένα επιμέρους σκορ 10-3 και έφτασε στην νίκη.

Ο Κλέι Τόμπσον με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζόναθαν Κουμίνγκα να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζόρνταν Πουλ 18 πόντους (αλλά 3/13 σουτ).

Για τους Πέλικανς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 25 πόντους και ο Μπράντον Ίνγκραμ 17 πόντους (αλλά 6/16 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-35, 54-57, 82-78, 108-99

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ν. Γκριν 4 (5 ριμπάουντ), Λούνι 10 (11 ριμπάουντ), Τόμπσον 27 (4/9 τρίποντα), ΝτιΒιντσέντζο 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πουλ 18 (3/13 σουτ, 0/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Κουμίνγκα 19 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τ. Γκριν 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαμπ 11 (3/8 τρίποντα), Ζερόμ 2, Μούντι

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 17 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 7 (5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 6 (6 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 25 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέρφι 15 (6/14 σουτ, 3/9 τρίποντα), Μάρσαλ 14 (2), Χέιζ 5, Λιούις 9 (2), Ντάνιελς 1