ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Πέισερς και ΛεΒέρτ έριξαν σφαλιάρα στους Λέικερς στο Λ.Α, νίκη με 111-104 για την Ιντιάνα

Ο Καρίς ΛεΒέρτ με την φανέλα των Πέισερς
Ο Καρίς ΛεΒέρτ με την φανέλα των Πέισερς Ⓒ 2022 DARRON CUMMINGS/ ASSOCIATED PRESS

Απίθανοι οι Πέισερς, ανέτρεψαν διαφορά 15 πόντων στο Λ.Α κόντρα στους Λέικερς και πήραν την νίκη με 111-104, ρίχνοντας ένα ηχηρό χαστούκι στους "Λιμνανθρώπους".

Οι Πέισερς ψάχνονται από την αρχή της σεζόν. Έχασαν με τραυματισμό τον Μάιλς Τέρνερ. Και όμως, αυτή η ομάδα δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανατρέψει διαφορά 15 πόντων κόντρα στους Λέικερς μέσα στο Λος Άντζελες και να πάρει την νίκη με 104-111.

Ο Καρίς ΛεΒέρτ με 30 πόντους, ο Ντομάντας Σαμπόνις με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ (αλλά υπέστη διάστρεμμα) και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 19 πόντους ήταν οι ηγέτες των Πέισερς, που έτρεξαν έναν επιμέρους σκορ 30-19 στα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα για να νικήσουν τους Λέικερς, που από ένα σημείο και μετά φάνηκε να χάνουν το κίνητρό τους.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Τέιλεν Χόρτον-Τάκερ 20 πόντους, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 14 πόντους με 5/17 σουτ και είδε το τελευταίο 4λεπτο του αγώνα από τον πάγκο έπειτα από απόφαση του Φρανκ Βόγκελ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-23, 56-50, 80-76, 104-111

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 30 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αρίζα, Χάουαρντ 5 (7 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 14 (5/17 σουτ, 4 τρίποντα), Μπράντλεϊ 5 (1), Άντονι 14 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον 4, Μονκ 10 (1), Ριβς 2, Χόρτον-Τάκερ 20 (2 τρίποντα, 7 ασίστ)

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 20 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χόλιντεϊ 11 (3), Κρεγκ 5 (2/12 σουτ, 1/7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 19 (6 ασίστ), ΛεΒέρτ 30 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζάκσον 2, Μπρίσετ 5, Μπιτάτζε 3, Λαμπ 5, Ντουάρτε 12 (4/13 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Στίβενσον