ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Ολοκληρώθηκε το φιάσκο των Λέικερς, οι Σανς τους νίκησαν με 121-110 και τους πέταξαν εκτός play-in τουρνουά

Ο Καρμέλο Άντονι
Ο Καρμέλο Άντονι Ⓒ 2022 RICK SCUTERI/ ASSOCIATED PRESS

Το ναυάγιο των Λέικερς είναι και πλέον γεγονός. Οι Σανς τους νίκησαν με 121-110 και έβαλαν το τελευταίο καρφί στο φέρετρό τους, αφού τους έθεσαν και μαθηματικά εκτός 10αδας της Δύσης και play-in τουρνουά.

Η σεζόν 2021/22 θα περάσει και επίσημα στην ιστορία ως μία από τις πιο ντροπιαστικές στην ιστορία των Λέικερς. Στον αγώνα Νο79 της σεζόν, οι Σανς επιβλήθηκαν με 121-110 των "Λιμνανθρώθων" και - σε συνδυασμό με την νίκη των Σπερς επί των Νάγκετς - τους πέταξαν και μαθηματικά εκτός 10αδας της Δύσης και άρα εκτός play-in τουρνουά!

Οι Λέικερς έχουν πλέον ρεκόρ 31-48 και είναι στην 11η θέση, με τους 10ους Σπερς να έχουν ρεκόρ 34-45 - και να υπερτερούν σε πιθανή ισοβαθμία - και τους Πέλικανς 35-44 και να υπερτερούν και αυτοί σε πιθανή ισοβαθμία.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 32 πόντους και ο ΝτιΆντρε Έιτον με 22 πόντους έδειξαν τον δρόμο στους Σανς, που έφτασαν ακόμα και στο +26 πριν χαλαρώσουν, ενώ παράλληλα έφτασαν τις 63 νίκες, επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας.

Για τους Λέικερς - που παρατάχθηκαν χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και άντεξαν μόνο ένα ημίχρονο πριν μείνουν από δυνάμεις στην τρίτη περίοδο - ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 28 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-31, 63-58, 98-80, 121-110

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 8 (3/11 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπρίτζες 10, Έιτον 22 (13 ριμπάουντ), Πολ 6 (12 ασίστ), Μπούκερ 32 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κρεγκ 9 (3), Τζόνσον 12 (4/11 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΓκί 9 (9 ριμπάουντ), Πέιν 4 (11 ασίστ), Σάμετ 9 (4/11 σουτ, 0/6 τρίποντα), Γουέινραϊτ, Λούντμπεργκ, Μπιγιόμπο

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 21 (13 ριμπάουντ), Χάουαρντ 10 (7 ριμπάουντ, Γουέστμπρουκ 28 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 5 (1), Μονκ 7 (1), Άντονι 10 (3/10 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον 2, Ριβς 18 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Χόρτον-Τάκερ 7 (1), Όγκαστιν, Γκέιμπριελ