NBA

NBA: Οι Σίξερς διέλυσαν τους Γουίζαρντς με διαφορά 45 πόντων, 17η συνεχόμενη ήττα για τους Σπερς

AP PHOTO/MATT SLOCUM

Παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι των Σίξερς με τους Γουίζαρντς, καθώς η Φιλαντέλφεια επικράτησε με το άνετο 146-101. Οι Ρόκετς έφτασαν ΄στη 10η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη, υποχρεώνοντας τους Σπερς στην 17η διαδοχική τους ήττα.

Μπαίνοντας στο ματς με 14-0 και έχοντας ήδη χτίσει μία διαφορά 29 πόντων στο ημίχρονο, οι Σίξερς δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν τους Γουίζαρντς με το εμφατικό 146-101.

Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν ο MVP της Φιλαντέλφεια, μετρώντας 34 πόντους (2/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, αλλά και 7 λάθη. Ακολούθησε ο Ταϊρίς Μάξι με 24 πόντους (5/9 τρίποντα) και 6 ασίστ. Από πλευράς Ουάσινγκτον, 21 πόντους με 7 ριμπάουντ και 9 τελικές πάσες είχε ο Κάιλ Κούζμα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 43-27, 75-46, 112-67, 146-101

Ρόκετς - Σπερς 93-82

Την 17η συνεχόμενη ήττα τους -ισοφαρίζοντας το χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία του οργανισμού- υπέστησαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς, που δεν τα κατάφεραν ούτε κόντρα στους Ρόκετς. Το Χιούστον επικράτησε με 93-82 και έφτασε έτσι στην 10η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του.

Ο Τάρι Ίσον ήταν αυτός που ξεχώρισε από την ομάδα του Ίμε Ουντόκα, καθώς μέτρησε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 26'35" συμμετοχής. Από την άλληα πλευρά, ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά είχε 15 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 μπλοκ και 5 λάθη, μένοντας στο παρκέ του Toyota Center για 33 λεπτά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 51-47, 69-62, 93-82

TAGS NBA ΣΙΞΕΡΣ ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ ΒΙΚΤΟΡ ΓΟΥΕΜΠΑΝΙΑΜΑ ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ