X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

NBA

NBA: Οι Σέλτικς λύγισαν τους Λέικερς με 125-121 στην παράταση, φωνάζει το Λ.Α για την παράταση

Ο Τζέισον Τέιτουμ σε αγώνα Σέλτικς - Λέικερς Ⓒ 2023 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Ματσάρα έγινε στην Βοστώνη, με τους Σέλτικς να επικρατούν στην παράταση των Λέικερς με 125-121 παρά την 41αρα του ΛεΜπρόν Τζέιμς. Φωνάζει το Λ.Α για no-call πάνω στον ΛεΜπρόν στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Οι Σέλτικς επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από τρεις σερί ήττες, λυγίζοντας με 125-121 τους Λέικερς στην παράταση. Το Λ.Α ωστόσο έχει κάθε λόγο να φωνάζει λόγω ενός no-call στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα πάνω στον ΛεΜπρόν Τζέιμς στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Συγκεκριμένα, ο ΛεΜπρόν επιχείρησε λέι-απ, με τον Τζέισον Τέιτουμ να φαίνεται ξεκάθαρα ότι του κατέβασε το αριστερό χέρι, με αποτέλεσμα ο "Βασιλιάς" να αστοχήσει και στην συνέχεια να ουρλιάζει στους διαιτητές, χωρίς να πάρει απάντηση. Μετά το ματς μάλιστα το NBA παραδέχθηκε το λάθος των διαιτητών.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 37 πόντους (και το καλάθι και φάουλ που έστειλε το ματς στην παράταση) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τέιτουμ να προσθέτει 30 πόντους (αλλά 8/25 σουτ) και 10 ριμπάουντ και τον Μάλκολμ Μπρόγκντον 26 πόντους, σε ένα ματς με 15 ισοπαλίες και 15 εναλλαγές στο σκορ.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν είχε 41 πόντους, ο Άντονι Ντέιβις 16 πόντους (αλλά 6/15 σουτ) και 10 ριμπάουντ και ο Πάτρικ Μπέβερλι 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-27, 48-54, 81-81, 105-105, 125-121

ΣΕΛΤΙΚΣ: Γουίλιαμς 9 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τέιτουμ 30 (8/25 σουτ, 3/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 λάθη), Χόρφορντ 7 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 37 (2/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάουζερ, Κορνέτ 2, Μπρόγκντον 26 (3/7 τρίποντα), Πρίτσαρντ

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 41 (15/30 σουτ, 6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράουν 2 (1/7 σουτ, 0/5 τρίποντα), Μπράιαντ 3 (6 ριμπάουντ), Μπέβερλι 15 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σρούντερ 13 (0/5 τρίποντα), Ντέιβις 16 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χατσιμούρα 6, Γουέστμπρουκ 12 (4/14 σουτ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Γουόκερ 13 (1)