NBA

NBA: Οι Σέλτικς λύγισαν με ανατροπή από το -18 με 114-111 τους Πέισερς στην Ιντιάνα και απέχουν μία νίκη από τους τελικούς

Ο Τζρου Χόλιντεϊ
Ο Τζρου Χόλιντεϊ Ⓒ 2024 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Με μπροστάρη τον Τζέισον Τέιτουμ και ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Τζρου Χόλιντεϊ, οι Σέλτικς επέστρεψαν από το -18 και επικράτησαν με 114-111 τους Πέισερς στην Ιντιάνα, έκαναν το 3-0 στην σειρά των τελικών της Ανατολής και θέλουν μία ακόμα νίκη για να προκριθούν στους NBA Finals.

Μία ανάσα από την "σκούπα". Μία ανάσα από την δεύτερη παρουσία στους NBA Finals στα τρία τελευταία χρόνια. Όλα αυτά ισχύουν για τους Σέλτικς, οι οποίοι έδειξαν χαρακτήρα στο Game 3 στην Ιντιάνα κόντρα στους - χωρίς Ταϊρίς Χαλιμπάρτον - Πέισερς, επέστρεψαν από το -18 και πήραν την νίκη με 111-114, κάνοντας το 3-0 στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Οι "Κέλτες ήταν πίσω στο σκορ από την 2η περίοδο κι έπειτα. Βρέθηκαν στο -18 (46-64), αλλά και στο -5 με 1 λεπτό και 26 δευτερόλεπτα για το φινάλε (111-106).

Ένα τρίποντο του Αλ Χόρφορντ όμως και ένα καλάθι και φάουλ του Τζρου Χόλιντεϊ έκαναν το σκορ 111-112, για να ακολουθήσει από μία άστοχη επίθεση και ένα κλέψιμο του Χόλιντεϊ στα 1.1 δευτερόλεπτα, με τον έμπειρο γκαρντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 2 βολές. Οι Πέισερς είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά το τρίποντο του Άρον Σμιθ δεν βρήκε στόχο.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 36 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 24 πόντους και τον Χόρφορντ 23 πόντους με 7/12 τρίποντα.

Για τους Πέισερς, ο Άρον Νέμπχαρντ είχε 32 πόντους, ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ 23 πόντους και οι Πασκάλ Σιάκαμ και Μάιλς Τέρνερ από 22 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-32, 69-57, 90-81, 111-114

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σιάκαμ 22, Νέσμιθ 4, Τέρνερ 22 (10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Νέμπχαρντ 32 (4/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Σέπαρντ, Τόπιν 4, ΜακΝτέρμοτ 2, Τζάκσον 2, ΜακΚόνελ 23 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 36 (5/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χόρφορντ 23 (7/12 τρίποντα), Χόλιντεϊ 14 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουάιτ 13 (3/11 σουτ, 2/8 τρίποντα), Μπράουν 24 (1/5 τρίποντα), Τίλμαν 2, Χάουζερ, Μπρίσετ, Πρίτσαρντ 2