NBA

NBA: Οι Σέλτικς διέλυσαν τους Σίξερς με 121-87 στο Game 2 και ισοφάρισαν σε 1-1

Ο Τζέιλεν Μπράουν με την φανέλα των Σέλτικς
Ο Τζέιλεν Μπράουν με την φανέλα των Σέλτικς Ⓒ 2023 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Οι Σέλτικς εμφάνισαν την... άγρια πλευρά τους στο Game 2 με τους Σίξερς, πάτησαν γκάζι από την 2η περίοδο κι έπειτα και ισοπέδωσαν με 121-87 την Φιλαντάλφεια, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά. Επέστρεψε ο Εμπίντ, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την διαφορά.

Οι Σέλτικς βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα τους στο Game 1 στην Βοστώνη από τους Σίξερς. Ο - MVP της σεζόν - Τζοέλ Εμπίντ επέστρεψε για την Φιλαντέλφεια. Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν σε κακή μέρα για τους Σέλτικς. Τίποτα από αυτά όμως δεν είχε σημασία για τους "Κέλτες", που διέλυσαν με 121-87 την Φιλαντέλφεια στο Game 2 και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά.

Με όπλο την άμυνά τους οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το πάνω χέρι στον αγώνα. Και, στην τρίτη περίοδο, όταν οι Σίξερς μείωσαν σε 73-60 μετά το +18 των Σέλτικς εκμεταλλευόμενη το 4ο φάουλ του Τέιτουμ, η Βοστώνη πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 92-65, καθαρίζοντας μία και καλή το παιχνίδι.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 23 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τους Μάρκους Σμαρτ και Ντέρικ Γουάιτ να προσθέτουν από 15 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τομπάιας Χάρις είχε 16 πόντους, ενώ ο Τζοέλ Εμπίντ έμεινε στους 15 πόντους και ο Τζέιμς Χάρντεν στους 12 πόντους με 2/14 σουτ (0/6 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 57-49, 92-65, 121-87

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 7 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χόρφορντ 5 (2/10 σουτ, 1/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σμαρτ 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 15 (3/6 τρίποντα), Μπράουν 25 (3/6 τρίποντα), Γ. Γουίλιαμς 12 (4/8 τρίποντα), Χάουζερ, Τσαμπανί, Μουσκάλα 3 (1), Κορνέ 6, Ρ. Γουίλιαμς 2 (7 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 23 (6/10 τρίποντα), Πρίτσαρντ 8 (1)

ΣΙΞΕΡΣ: Τάκερ 5 (1), Χάρις 16 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Εμπίντ 15, Μάξι 13 (6/14 σουτ, 1 τρίποντο), Χάρντεν 12 (2/14 σουτ, 0/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 3 (1), Νιάνγκ 3 (1), Χάουζ 3 (1/5 σουτ), Ριντ 6 (8 ριμπάουντ), Ντέντμον, Μίλτον 4, Κορκμάζ 2, Μέλτον 2 (1/5 σουτ), Σπρίνγκερ 3