ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Οι Νετς επέστρεψαν από το -19 και νίκησαν με 129-121 τους Πέισερς στο ντεμπούτο του Ίρβινγκ

Ο Καϊρί Ίρβινγκ σε αγώνα Νετς - Πέισερς
Ο Καϊρί Ίρβινγκ σε αγώνα Νετς - Πέισερς Ⓒ 2021 DARRON CUMMINGS/ ASSOCIATED PRESS

Τρομερό ματς στην Ιντιάνα, με τους Νετς να ανατρέπουν διαφορά 19 πόντων και να παίρνουν την νίκη με 129-121 επί των Πέισερς, στο φετινό ντεμπούτο του Καϊρί Ίρβινγκ, που σταμάτησε στους 22 πόντους. Ασταμάτητος με 39 πόντους ο Ντουράντ.

Ο ανεμβολίαστος Καϊρί Ίρβινγκ έκανε το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του και ήταν θετικότατος. Και αυτό ήταν το μόνο που χρειάζονταν οι Νετς στην Ιντιάνα για να πάρουν την νίκη με 121-129, επιστρέφοντας από το -19 στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Κέβιν Ντουράντ με 39 πόντους ήταν ο ηγέτης των Νετς, με τον Ίρβινγκ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζέιμς Χάρντεν 18 πόντους, για ένα Μπρούκλιν που κυνηγούσε από νωρίς στο σκορ, βρέθηκε στο -19 (81-62) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά έφερε τούμπα το ματς και τελικά χρειάστηκε ένα επιμέρους σκορ 35-20 στην τέταρτη περίοδο για να κλειδώσει την νίκη.

Για τους Πέισερς, ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Λανς Στίβενσον πρόσθεσε 30 πόντους, 20 εκ των οποίων συνεχόμενοι (!) στο φινάλε της πρώτης περιόδου, ενώ ο Κίφερ Σάικς είχε 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-32, 73-60, 101-94, 121-129

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 32 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χόλιντεϊ 7 (1/9 τρίποντα), Τέρνερ 14 (1 τρίποντο, 5 κοψίματα), Γουάσινγκτον 10 (3/13 σουτ, 2/7 τρίποντα), Σάικς 18 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον, Μπρίσετ 8 (2), Τέιλορ, Στίβενσον 30 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κάβερ 2, Χίντον

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 39 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κλάξτον 12 (5 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 22, Χάρντεν 18 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντιουκ 2, Γκρίφιν, Τζόνσον 5 (1), Όλντριτζ 13, Μιλς 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπέμπρι 12 (5 ριμπάουντ)