NBA

NBA: Οι Νάγκετς λύγισαν με 97-87 τους Σανς με 39αρα του Γιόκιτς και έκαναν το 2-0

Ο Νίκολα Γιόκιτς με αντίπαλο τον ΝτιΆντρε Έιτον
Ο Νίκολα Γιόκιτς με αντίπαλο τον ΝτιΆντρε Έιτον Ⓒ 2023 DAVID ZALUBOWSKI/ ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Νάγκετς, ξέσπασαν στην 4η περίοδο και επικράτησαν με 97-87 των Σανς στο Game 2 κάνοντας το 2-0, με τον Νίκολα Γιόκιτς να έχει 39 πόντους και 16 ριμπάουντ. Ανησυχία για Κρις Πολ στους Σανς, αποχώρησε στην 3η περίοδο.

Το δεύτερο βήμα με το βλέμμα στους τελικούς της Δύσης έγινε για τους Νάγκετς. Στηριζόμενο σε ένα επιμέρους σκορ 27-14 στην τέταρτη περίοδο, το Ντένβερ επικράτησε με 97-87 των Σανς και έκανε το 2-0 στην σειρά. Το Φοίνιξ από την πλευρά του έχει να ανησυχεί πάντως για περισσότερα πράγματα από τις δύο ήττες που μετράει, αφού λίγο μετά τα μέσα της 3ης περιόδου είδε τον Κρις Πολ να αποχωρεί με πρόβλημα στους προσαγωγούς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 39 πόντους (26 εκ των οποίων στο δεύτερο μέρος) και 16 ριμπάουντ έδειξε τον δρόμο στους νικητές, με τον Άαρον Γκόρντον να προσθέτει 16 πόντους και τον Κεντάβιους Κάλντουελ-Πόουπ 14 πόντους - συμπεριλαμβανομένων τριών μεγάλων τριπόντων στην τέταρτη περίοδο.

Για τους Σανς, που τελείωσαν τον αγώνα με 6/31 τρίποντα, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 35 πόντους και ο Κέβιν Ντουράντ 24 πόντους (αλλά 10/27 σουτ, 2/12 εκ των οποίων τρίποντα), ενώ ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 40-42, 70-73, 97-87

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 16 (1), Πόρτερ 5 (2/7 σουτ), Γιόκιτς 29 (2/6 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρι 10 (3/15 σουτ, 0/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 14 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκριν 2, Μ. Μπράουν 9, Κ. Μπράουν 2

ΣΑΝΣ: Ντουράντ 24 (10/27 σουτ, 2/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οκόγκι 2, Έιτον 14 (8 ριμπάουντ), Πολ 8 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπούκερ 35 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουέινραϊτ, Κρεγκ, Μπιγιόμπο 2, Λάνταλ, Πέιν 2 (1/7 σουτ), Λι (0/5 σουτ)