NBA

NBA: Οι Μάτζικ σταμάτησαν τον Ντόντσιτς και λύγισαν με 94-87 τους Μάβερικς

Ο Λούκα Ντόντσιτς με αντίπαλο τον Μπολ Μπολ σε αγώνα των Μάβερικς με τους Μάτζικ
Ο Λούκα Ντόντσιτς με αντίπαλο τον Μπολ Μπολ σε αγώνα των Μάβερικς με τους Μάτζικ Ⓒ 2022 PHELAN M. EBENHACK/ ASSOCIATED PRESS

Οι - χωρίς Μπανκέρο - Μάτζικ έγιναν η πρώτη ομάδα που κράτησε τον Λούκα Ντόντσιτς κάτω από τους 30 πόντους φέτος και αυτό αποδείχθηκε αρκετό για να νικήσουν με 94-87 τους Μάβερικς.

Οι Μάτζικ είχαν πλάνο για τον Λούκα Ντόντσιτς. Οι συμπαίκτες του Σλοβένου δεν έβαλαν τα σουτ που έπρεπε. Αποτέλεσμα; Το - χωρίς Πάολο Μπανκέρο - Ορλάντο να σημειώσει μία σπουδαία νίκη, επικρατώντας με 94-87 του - χωρίς Κρίστιαν Γουντ - Ντάλας.

Οι Μάτζικ στηρίχθηκαν στο μάκρος τους για να δυσκολέψουν τον Ντόντσιτς και τα κατάφεραν, έβαλαν τα σουτ που έπρεπε στην τέταρτη περίοδο ξεφεύγοντας με 90-83 χάρη σε ένα σερί 8-0 και τα υπόλοιπα ήταν ιστορία για το Ορλάντο.

Ο Ντόντσιτς έμεινε για πρώτη φορά κάτω από τους 30 πόντους φέτος έπειτα από 9 παιχνίδια, κλείνοντας τον αγώνα με 24 πόντους με 9/29 σουτ (2/11 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής, σε μία βραδιά που το Ντάλας είχε συνολικά 11/42 τρίποντα.

Ο Φραντζ Βάγκνερ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Γουέντελ Κάρτερ να προσθέτει 13 πόντους και 12 ριμπάουντ και τους Τζέιλεν Σαγκς και Μο Μπάμπα από 12 πόντους.

Για το Ντάλας, ο Σπένσερ Ντίνγουιντι είχε 29 πόντους, όντας ο μοναδικός άλλος παίκτης της ομάδας - πέραν του Ντόντσιτς - με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-28, 50-54, 73-74, 94-87

ΜΑΤΖΙΚ: Οκέκε 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βάγκνερ 22 (6 ασίστ), Κάρτερ 13 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπολ 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαγκς 12 (4/12 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χούσταν 8 (1), Σκόφιλντ, Μπάμπα 12 (1), Χάμπτον 2, Ρος 6 (3/9 σουτ)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 8 (2), Μπούλοκ, Πάουελ 2, Ντίνγουιντι 29 (4/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντόντσιτς 24 (9/29 σουτ, 2/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κλέμπερ 8 (2), Χάρνταγουεϊ 5 (2/10 σουτ, 1/7 τρίποντα), ΜακΓκί 5 (6 ριμπάουντ), Γκριν 6