NBA

NBA: Οι Λέικερς "άγγιξαν" τεράστια ανατροπή, ο ΛεΜπρόν αστόχησε στο τελευταίο σουτ και οι Μάβερικς χαμογέλασαν

AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Ένα τρομερό ματς έλαβε χώρα στο Λος Άντζελες, με τους Ντάλας Μάβερικς να επικρατούν με 104-101 και τους Λέικερς να "αγγίζουν" μία τεράστια ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, με το τελευταίο σουτ του ΛεΜπρόν Τζέιμς να μην βρίσκει στόχο.

Οι Ντάλας Μάβερικς λύγισαν τους Λος Άντζελες Λέικερς με 104-101 σε ένα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Ντόντσιτς είχε τον έλεγχο καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, μπήκε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο στο +20, ωστόσο οι Λέικερς επέστρεψαν και με μπροστάρη τον ΛεΜπρόν έφτασαν πολύ κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή, ωστόσο το σουτ του που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση δεν βρήκε στόχο.

Νωρίτερα ο Ίρβινγκ με ένα μεγάλο σουτ έδωσε το προβάδισμα τους Μάβερικς, 20.8" πριν το φινάλε.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο συνήθης ύποπτος, Λούκα Ντόντσιτς με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κάιρι Ίρβινγκ με 28 πόντους και 4/8 τρίποντα.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του Λος Άντζελες με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, όμως δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-25, 62-46, 91-71, 104-101

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Τζόουνς 6, Γουίλιαμς 6, Λάιβλι 2 (10 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 28 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόντσιτς 30 (12 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 7 (2 ριμπάουντ), Γκριν 15 (3 ριμπάουντ), Έξουμ 4, Χολμς 4 (10 ριμπάουντ), Χάρντι 2, Πάουελ, Κάρι

ΛΕΙΚΕΡΣ: Πρινς 14 (6 ριμπάουντ), ΛεΜπρόν 26 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντέιβις 10 (14 ριμπάουντ), Κρίστι 7, Ράσελ 15 (5 ασίστ), Χατσιμούρα 9 (3 ριμπάουντ), Ριβς 17 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουντ 1, Χέις 2