NBA

NBA: Οι Γκρίζλις διέλυσαν με 131-110 τους Γουόριορς

Ο Τζάρεν Τζάκσον και ο Ντέσμοντ Μπείν σε αγώνα των Γκρίζλις
Ο Τζάρεν Τζάκσον και ο Ντέσμοντ Μπείν σε αγώνα των Γκρίζλις Ⓒ 2023 BRANDON DILL/ ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Γκρίζλις, έπαιξαν ψυχωμένα και διέσυραν με 131-110 τους Γουόριορς, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 39-26 και στέλνοντας το Γκόλντεν Στέιτ σε ισοβαθμία (34-33) στην 6η θέση της Δύσης.

Γκρίζλις και Γουόριορς δεν τρέφουν ιδιαίτερη συμπάθεια μεταξύ τους. Κάθε παιχνίδι τους έχει ένταση και αυτό ίσχυσε και στην κόντρα τους στο Μέμφις, με τους - χωρίς Μοράντ, Άνταμς - Γκρίζλις να κάνουν πάρτι και να διαλύουν με 131-110 το - χωρίς Γουίγκινς - Γκόλντεν Στέιτ.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 48-28 στην πρώτη περίοδο και 77-59 στην δεύτερη, άντεξαν στην αντεπίθεση των Γουόριορς στην τρίτη περίοδο και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 32-17 στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, που ανέβασε το ρεκόρ τους στο 39-26 για να παραμείνουν στην 2η θέση της Δύσης, σε ισοβαθμία με τους Κινγκς. Οι Γουόριορς έχουν πλέον ρεκόρ 34-33 και ισοβαθμούν στην 6η θέση με Γουλβς και Μάβερικς.

Ο Τάιους Τζόουνς με 22 πόντους και 11 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Τζάρεν Τζάκσον και Ντέσμοντ Μπέιν να προσθέτουν από 21 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 29 πόντους, ο Τζόρνταν Πουλ 22 πόντους και ο Ντρέιμοντ Γκριν 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 48-28, 77-59, 99-93, 131-110

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 21 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τίλμαν 10 (8 ριμπάουντ), Μπρουκς 14 (6/15 σουτ, 1/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζόουνς 22 (3/9 τρίποντα, 11 ασίστ), Μπέιν 21 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Αλντάμα 15 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Λόφτον 3 (1), Ρόντι 6, Κόντσαρ 8 (2), Κενάρντ 6 (2), Τσάντλερ

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ν. Γκριν 16 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Κάρι 29 (4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 14 (6/14 σουτ, 2/7 τρίποντα), ΝτιΒιντσέντζο 2 (1/5 σουτ), Πουλ 22 (2), Ιγκουοντάλα, Τ. Γκριν 9 (3), Λούνι 2 (7 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 5 (2/8 σουτ, 1/6 τρίποντα), Ζερόμ 11 (3)