ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Ο Σάικς σόκαρε τους Γουόριορς, τρελή νίκη με 121-117 των "μισών" Πέισερς στο Γκόλντεν Στέιτ

Ο Κίφερ Σάικς με την φανέλα των Πέισερς
Ο Κίφερ Σάικς με την φανέλα των Πέισερς Ⓒ 2022 DARRON CUMMINGS/ ASSOCIATED PRESS

Απίθανα πράγματα από τους Πέισερς, που παρατάχθηκαν χωρίς την βασική τους πεντάδα στο Γκόλντεν Στέιτ, αλλά με ηγέτη τον Κρις Ντουάρτε και καθοριστικό στο τέλος τον άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού, Κίφερ Σάικς, πήραν μία τρελή νίκη με 121-117 στην παράταση.

Οι Πέισερς παρατάχθηκαν στο Γκόλντεν Στέιτ χωρίς τους Μπρόγκντον, ΛεΒέρτ, Γουόρεν (εκτός από την αρχή της σεζόν), Σαμπόνις, Τέρνερ, ΜακΚόνελ (εκτός για σεζόν) και είδαν τον Μπιτάτζε να αποβάλλεται. Κι όμως, αυτή η εκδοχή των Πέισερς δεν ήταν απλώς ανταγωνιστική, αλλά σόκαρε τους Γουόριορς, επικρατώντας με 117-121 στην παράταση!

Ο Κρις Ντουάρτε με 27 πόντους ήταν ο ηγέτης των Πέισερς, με τον Τζάστιν Χόλιντεϊ να προσθέτει 16 πόντους και το τρίποντο που έστειλε το τρίποντο στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 110-110. Καθοριστικός ωστόσο στο τέλος ήταν ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Κίφερ Σάικς, ο οποίος είχε μεν 10 πόντους, ωστόσο 5 από αυτοί ήταν συνεχόμενοι στην παράταση, με τους οποίους έκανε το σκορ 117-120.

Όσο για τους Γουόριορς; Αρχικά πρέπει να διαχειριστούν το σοκ, όπως και ότι αστόχησαν σε 4 τρίποντα στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα του αγώνα με το σκορ στο 117-120, πριν έρθει ο Τζέρεμι Λαμπ με 1/2 βολές να "κλειδώσει" την νίκη των Πέισερς.

Από εκεί και πέρα, κορυφαίος του Γκόλντεν Στέιτ ήταν ο Στεφ Κάρι με 39 πόντους (αλλά κανέναν στην παράταση), με τον Κέβιν Λούνι να προσθέτει 13 πόντους και 15 ριμπάουντ και τον Κλέι Τόμπσον 12 πόντους αλλά με 6/17 σουτ, 0/7 εκ των οποίων τρίποντα. Ο Τόμπσον ήταν αυτός που σπατάλησε και την τελευταία επίθεση των Γουοριορς, χάνοντας την μπάλα, που βγήκε εκτός παρκέ, πριν ακολουθήσει η βολή του Λαμπ που έκρινε το ματς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 63-55, 83-83, 110-110, 117-121

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Κουμίνγκα 5 (5 ριμπάουντ), Γουίγκινς 11 (5/15 σουτ, 1/6 τρίποντα), Λούνι 13 (15 ριμπάουντ), Κάρι 39 (12/27 σουτ, 6/16 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τόμπσον 12 (6/17 σουτ, 0/7 τρίποντα), Μπιέλιτσα 8 (6 ριμπάουντ), Ιγκουοντάλα 4 (5 ριμπάουντ), Τοσκάνο-Άντερσον 5 (1), Λι 9 (1), Πέιτον 6, Πουλ 5 (1/7 σουτ, 0/5 τρίποντα)

ΠΕΪΣΕΡΣ: Χόλιντεϊ 16 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κρεγκ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιτάτζε 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντουάρτε 27 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σάικς 10 (4/12 σουτ, 2 τρίποντα), Τζάκσον 15 (7 ριμπάουντ), Μπρισέτ 2 (0/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 8 (2), Λαμπ 14 (2), Στίβενσον 4