ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Ο ΝτεΡόζαν εκτέλεσε με 40άρα τους Σπερς, νίκη με 120-109 των Μπουλς

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς
Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς Ⓒ 2021 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να σταματάει στους 40 πόντους οι Μπουλς στηρίχθηκαν σε ένα τρομερό τέταρτο δωδεκάλεπτο για να επικρατήσουν με 120-109 των Σπερς.

Οι Μπουλς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Σπερς. Αποδείχθηκε ότι χρειαζόταν ένας πρώην παίκτης του Σαν Αντόνιο να πάρει μπροστά για να πάρουν την νίκη με 120-109, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 37-20 στην τέταρτη περίοδο.

Για τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν βέβαια ο λόγος, ο οποίος για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο ηγέτης του Σικάγο. Ο All Star γκαρντ/φόργουορντ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 40 πόντους (19 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο), παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του.

Από κοντά τον ακολούθησε ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Κόμπι Γουάιτ να προσθέτει 24 πόντους, σε μία βραδιά που το Σικάγο δεν είχε τους ΛαΒίν, Μπολ, Καρούσο και Γουίλιαμς.

Για τους Σπερς, ο Λόνι Γουόκερ είχε 21 πόντους και οι Ντεζούντε Μάρεϊ και Νταγκ ΜακΝτέρμοτ από 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-27, 59-57, 83-89, 120-109

ΜΠΟΥΛΣ: ΝτεΡόζαν 40 (7 ασίστ), Γκριν 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 25 (1/7 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Γουάιτ 24 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντοσούμνου 12 (1), Τζόουνς 4 (7 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ, Τόμας

ΣΠΕΡΣ: ΜακΝτέρμοτ 19 (3), Τζόνσον 13 (4/12 σουτ), Πελτλ 13 (9 ριμπάουντ), Μάρεϊ 19 (7/16 σουτ, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Βάσελ 5 (2/10 σουτ), Κόλινς 9 (1), Μπάτες-Ντιοπ 8, Τζόουνς, Γουόκερ 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίμο 2