ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Ο ΛεΜπρόν έσωσε τους Λέικερς, νίκη με ανατροπή με 122-115 επί των Νικς στην παράταση

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σε αγώνα Λείκερς - Μπλέιζερς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σε αγώνα Λείκερς - Μπλέιζερς Ⓒ 2022 MARK J. TERRILL/ASSOCIATED PRESS

Τρελό παιχνίδι έγινε στο Λ.Α, με τους Λέικερς να ανατρέπουν διαφορά 21 πόντων κόντρα στους Νικς, αλλά τελικά να χρειάζονται την παράταση για να πάρουν την νίκη με 122-115, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να σημειώνει triple-double.

Ένα απίθανο παιχνίδι έγινε στο Λ.Α. Ένα παιχνίδι που οι Λέικερς φάνηκαν έτοιμοι να χάσουν. Μετά φαινόταν αδύνατο να μην νικήσουν, μέχρι που πήγαν να βγάλουν τα μάτια τους. Τελικά όμως πήραν την νίκη με στην παράταση με 122-115.

Οι Λέικερς ξεκίνησαν το παιχνίδι... άθλια. Βρέθηκαν στο -21 στην δεύτερη περίοδο (47-68) και έφεραν τούμπα το ματς, παίρνοντας το πάνω χέρι. Και με 77 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε είχαν διαφορά 7 πόντων (103-110). Και μετά όλα... σκοτείνιασαν. Οι Νικς έτρεξαν επιμέρους σκορ 1-8 και ισοφάρισαν σε 111-111 με τρίποντο του (απίθανου) Αρ Τζέι Μπάρετ, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση!

Εκεί ωστόσο ξέμειναν από... θαύματα, με τους Λέικερς να βγάζουν τις άμυνες που έπρεπε και να δείχνουν την απαραίτητη ψυχραιμία στην επίθεση για να φτάσουν στην νίκη.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο ηγέτης των Λέικερς στην επιστροφή του στα παρκέ μετά τον τραυματισμό του, με τον Μαλίκ Μονκ να προσθέτει 29 πόντους και τον Αντονι Ντέιβις 28 πόντους και 17 ριμπάουντ. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 5 πόντους με 1/10 σουτ, έχασε δύο κρίσιμες βολές στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα και έμεινε στον πάγκο στην παράταση.

Για τους Νικς, ο Μπάρετ είχε 36 πόντους και ο Τζούλιους Ραντλ 32 πόντους και 16 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-42, 56-71, 87-84, 111-111, 122-115

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 28 (17 ριμπάουντ), Τζόνσον 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζέιμς 29 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γουέστμπρουκ 5 (1/10 σουτ, 6 ασίστ), Μονκ 29 (4), Αρίζα 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόρνταν, Μπράντλεϊ, Ριβς 9, Χόρτον-Τάκερ 2

ΝΙΚΣ: Ραντλ 32 (2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 4 (11 ριμπάουντ), Γουόκερ 7 (1), Φουρνιέ 15 (5/14 σουτ, 3/10 τρίποντα), Μπάρετ 36 (4/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόπιν 4 (5 ριμπάουντ), Νόελ 5, Μπερκ 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κουίκλι, Γκράιμς (0/5 σουτ)