NBA

NBA: Ο Κάρι καθάρισε στο τέλος τους Μάτζικ στο Ορλάντο, νίκη με 101-93 των Γουόριορς

Ο Στεφ Κάρι
Ο Στεφ Κάρι AP

Με τον Στεφ Κάρι να σημειώνει μεγάλα καλάθια στο φινάλε του αγώνα, οι Γουόριορς πέρασαν από το Ορλάντο επικρατώντας με 101-93 των Μάτζικ στο Ορλάντο, βοηθώντας τους "Πολεμιστές" να μείνουν στην 10η θέση της Δύσης.

Ο Άντριου Γουίγκινς κουβάλησε τους Γουόριορς στην 4η περίοδο του αγώνα, αλλά ο Στεφ Κάρι ήταν αυτός που έβαλε στο φινάλε την υπογραφή του, με τους "Πολεμιστές" να επικρατούν με 93-101 μέσα στο Ορλάντο των Μάτζικ, παραμένοντας στην 10η θέση της Δύσης.

Ο Γουίγκινς είχε 23 πόντους (13 στην 4η περίοδο) για τους Γουόριορς, με τον Στεφ Κάρι να μένει στους 17 πόντους με 6/18 σουτ, αλλά να προσθέτει 10 ασίστ και να σημειώνει δύο μεγάλα καλάθια στο τέλος, καθαρίζοντας το ματς. Και όλα αυτά σε μία βραδιά που ο Ντρέιμοντ Γκριν αποβλήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με διπλή τεχνική ποινή, ρίχνοντας κι άλλο βάρος στις πλάτες του Γκόλντεν Στέιτ.

Για τους Μάτζικ, που παρά την ήττα τους παρέμειναν στην 5η θέση της Ανατολής, ο Κόουλ Άντονι είχε 26 πόντους, ενώ ο Πάολο Μπανκέρο έμεινε στους 15 πόντους με 5/17 σουτ και ο Φραντζ Βάγκνερ στους 14 πόντους με 6/14 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-27, 37-45, 66-72, 93-101

ΜΑΤΖΙΚ: Μπανκέρο 15 (1/7 τρίποντα), Φ. Βάγκνερ 14, Κάρτερ 7, Φουλτζ 4, Σαγκς 4 (1/5 τρίποντα), Άιζακ 9 (2), Μ. Βάγκνερ 6, Άντονι 26 (5/8 τρίποντα), Ινγκλς 2, Μπλακ 6 (1)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν, Τζάκσον-Ντέιβις 8 (14 ριμπάουντ), Γουίγκινς 23 (3/6 τρίποντα), Κάρι 17 (3/8 τρίποντα, 10 ασίστ), Τόμπσον 15 (3/8 τρίποντα), Λούνι 4, Σάντος 3 (1), Πολ 3, Μούντι 12, Ποντζιέμσκι 6