NBA

NBA, Λέικερς - Μπλέιζερς 104-106: Ο Γκραντ έδωσε το φιλί της ζωής στο Πόρτλαντ και υπέγραψε το 0-3 του Λ.Α.

AP PHOTO/ALEX GALLARDO

Τρίτη ήττα (106-104) σε ισάριθμα παιχνίδια του NBA για τους Λος Άντζελες Λέικερς, που έδειχναν να έχουν κλειδώσει την νίκη μερικά λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα με τους Μπλέιζερς, αλλά τα έκαναν μαντάρα στο φινάλε, μη μπορώντας να σταματήσουν Λίλαρντ και Γκραντ.

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης έγινε ανάμεσα στους Λος Άντζελες Λέικερς και τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στην Crypto Arena, με τον Τζεράμι Γκραντ να γίνεται ο σωτήρας της τελευταίας στιγμής και να υπογράφει το 106-104 των φιλοξενούμενων με lay-up που πέτυχε 3'' πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης! Κάπως έτσι οι Λιμνάνθρωποι έπεσαν στο 0-3, ενώ οι Μπλέιζερς έκαναν το 3/3!

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 41 πόντους (6/13 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ κράτησε την ομάδα του όρθια σε όλο το παιχνίδι, ενώ ο Τζεράμι Γκραντ ακολούθησε με 16 πόντους και ένα κομβικό καλάθι στο φινάλε. Καλή εμφάνιση και από τον Τζος Χαρτ που είχε 9 πόντους, 16 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Λεμπρόν Τζέιμς (31 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Άντονι Ντέιβις (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 μπλοκ) κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να χαρίσουν στους Λέικερς την πρώτη τους φετινή νίκη, όμως δεν ήταν αρκετοί όπως αποδείχθηκε.

Ο Αγώνας

Με τον Ντέμιαν Λίλαρντ να δείχνει τον δρόμο και να πετυχαίνει 21 πόντους στο πρώτο μέρος, οι Μπλέιζερς βρέθηκαν στο +12 (40-28, 16'33''), ενώ τελικά πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 7 πόντων (55-48).

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα οι Λέικερς μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ, προσπέρασαν με 61-59, σε λιγότερο από 5 αγωνιστικά λεπτά, ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +5 (83-78) με τον Λεμπρόν Τζέιμς να πετυχαίνει δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό.

Η ομάδα από το Λος Άντζελες κρατούσε μια μικρή απόσταση από το Πόρτλαντ στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο (102-101) 36.1" πριν το φινάλε, έπειτα από τρίποντο του Σίμονς. Ο Γουέστμπρουκ αστόχησε σε pull-up δίποντο, ενώ ο Νούρκιτς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ για σκριν πάνω στον Μπέβερλι, σφύριγμα το οποίο ανακάλεσαν εν τέλει οι διαιτητές, αφότου είδαν το replay μετά από challenge που ζήτησαν οι Μπλέιζερς!

Εκεί ήρθε η ώρα του Λίλαρντ να βάλει ένα από τα γνωστά του τρίποντο και να δώσει το προβάδισμα (104-102) στην ομάδα του με μόλις 12.4" να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Λεμπρόν δεν έκατσε φυσικά με τα χέρια σταυρωμένα. Για την ακρίβεια πέρασε τον Βόσνιο σέντερ του Πόρτλαντ σαν σταματημένο, βρήκε κενό διάδρομο και κάρφωσε για την ισοφάριση (104-104).

Οι Λέικερς υπολόγιζαν βέβαια χωρίς τον Τζεράμι Γκραντ, ο οποίος κέρδισε τις μάχες κάτω από το καλάθι και σκόραρε για το τελικό 106-104 3" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, αφού ο King James αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε στο φινάλε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-32, 48-55, 83-78, 104-106

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΙΚΕΡΣ: Γουόκερ 15 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 31 (2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 τάπες, 4 λάθη), Ντέιβις 22 (9/17 σουτ, 10 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Μπέβερλι 7 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουέστμπρουκ 10 (4/15 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ριβς 7, Μπράουν 4 (4 ριμπάουντ), Τοσκάνο-Άντερσον, Ναν

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Χαρτ 9 (16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Γκραντ 16 (5/11 σουτ, 2 ριμπάουντ), Νούρκιτς 6 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμονς 12, Λίλαρντ 41 (9/12 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίνσλο 7 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαρπ 4 (4 ριμπάουντ), Γιούμπανκς 4, Λιτλ 7