NBA

NBA: Ντόντσιτς και Ίρβινγκ καθάρισαν με ανατροπή από το -15 τους Μάτζικ, νίκη με 117-102 για τους Μάβερικς

Ο Λούκα Ντόντσιτς
Ο Λούκα Ντόντσιτς Ⓒ 2023 JOHN RAOUX/ ASSOCIATED PRESS

Με τους Λούκα Ντόντσιτς και Καϊρί Ίρβινγκ να σημειώνουν παρέα 50 πόντους, οι Μάβερικς επέστρεψαν από το -15 και λύγισαν με 117-102 τους Μάτζικ στο Ορλάντο, δείχνοντας τα δόντια τους.

Ο Λούκα Ντόντσιτς δεν αγωνίστηκε στα τελευταία 7 λεπτά της τρίτης περιόδου του αγώνα με τους Μάβερικς επειδή χτύπησε το κεφάλι του σε πόδι αντιπάλου. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο μπήκε ξεκούραστος, πήρε την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του - που είχαν φέρει τούμπα το ματς από το -15 - και οδήγησε τους Μάβερικς στην νίκη με 102-117 μέσα στο Ορλάντο.

Ο Ντόντσιτς έκανε - ξανά - ό,τι ήθελε στο παρκέ, τελειώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους με 9/17 σουτ (5/10 τρίποντα) και μαζί με τον Καϊρί Ίρβινγκ (21 πόντοι, 10 ασίστ) και τον Τιμ Χάρνταγουεϊ (21 πόντοι με 4/11 τρίποντα) οδήγησαν εκ του ασφαλούς το Ντάλας, που κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος, όπου το σκορ ήταν 64-36 υπέρ του!

Για τους Μάτζικ, ο Πάολο Μπανκέρο είχε 22 πόντους και οι Μο Βάγκνερ και Κόουλ Άντονι από 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-27, 66-53, 83-86, 102-117

ΜΑΤΖΙΚ: Μπανκέρο 22 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Φ. Βάγκνερ 12 (5/13 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπιτάτζε 7 (6 ριμπάουντ), Σαγκς 10 (4/12 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπλακ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μ. Βάγκνερ 19 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Άντονι 19 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ινγκλς 2 (5 ριμπάουντ), Χούσταν 3 (1)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Γουίλιαμς 13 (2), Τζόουνς 5 (1), Λάιβλι 10 (5 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 21 (8/20 σουτ, 1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντόντσιτς 29 (5/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χάρνταγουεϊ 21 (4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πάουςλ 7, Γκριν 6 (1), Χάρντι 5