ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Νίκη-θρίλερ των Κλίπερς με 111-110 επί των Λέικερς με ήρωα τον Ρέτζι Τζάκσον

Ο Ρέτζι Τζάκσον των Κλίπερς
Ο Ρέτζι Τζάκσον των Κλίπερς Ⓒ 2022 AJ MAST/ASSOCIATED PRESS

Απίθανο παιχνίδι έγινε στο Λ.Α, με τους Κλίπερς να χάνουν διαφορά 17 πόντων από τους Λέικερς αλλά τελικά να παίρνουν την νίκη με 111-110 χάρη σε καλάθι του Ρέτι Τζάκσον. Μοιραίος στο φινάλε ο Άντονι Ντέιβις για τους Λέικερς.

Συγκλονιστικό. Αυτή είναι η λέξη που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος για το φινάλε του αγώνα των Κλίπερς με τους Λέικερς, με τους πρώτους να παίρνουν τελικά την νίκη με 111-110, σε ένα ματς που το προβάδισμα άλλαξε χέρι 6 (!) φορές στο τελευταίο λεπτό.

Ο Ρέτζι Τζάκσον ήταν αυτός που με ένα τρομερά δύσκολό λέι-απ με 4.1 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ για τους - μόνο τυπικά - γηπεδούχους Κλίπερς, αφού το κοινό υποστήριζε τους Λέικερς. Οι "Λιμνάνθρωποι" πάντως είχαν την τελευταία επίθεση, με τον Άντονι Ντέιβις να τρέχει όλο το γήπεδο αλλά να αστοχεί σε floater που επιχείρησε.

Κάπως έτσι, πήγε στράφι η απίθανη αντεπίθεση των Λέικερς, οι οποίοι επέστρεψαν από το -17, αλλά και από το -7 στα τελευταία 140 δευτερόλεπτα, μετατρέποντας το 104-97 εναντίον τους σε 104-105 υπέρ τους με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε. Ακολούθησαν μεγάλα σουτ εκατέρωθεν για ένα ακόμα λεπτό, με τον Τζάκσον - που σημείωσε τους 8 από τους τελευταίους 11 πόντους της ομάδας του, να ευστοχεί στο μεγαλύτερο όλων.

Ο Μάρκους Μόρις με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζάκσον να προσθέτει 25 πόντους και τον Σερτζ Ιμπάκα 20 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο Ντέιβις είχε 30 πόντους, ο Μαλίκ Μονκ 21 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 17 πόντους (αλλά με 7/18 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 60-54, 94-82, 111-110

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 4, Μόρις 29 (6/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ιμπάκα 20 (9 ριμπάουντ), Τζάκσον 25 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόφι 3 (1), Χάρτενσταϊν 6 (6 ριμπάουντ), Μπλέντσο 7 (7 ασίστ), Μαν 5 (1), Κενάρντ 10 (2), Μπόστον 2

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 30 (17 ριμπάουντ), Τζόνσον 2, Γουέστμπρουκ 17 (7/18 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 6 (2), Μονκ 21 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντονι 7 (2), Αρίζα 5 (1), Μπέιζμορ 1, Χάουαρντ 7, Ριβς 5 (1), Χόρτον-Τάκερ 9 (1)