ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Νίκη-ανάσα για τους Λέικερς, άλωσαν το Τορόντο με 128-123 στην παράταση με 36αρα ΛεΜπρόν Τζέιμς

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με την φανέλα των Λέικερς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με την φανέλα των Λέικερς Ⓒ 2022 ANDY CLAYTON-KING/ ASSOCIATED PRESS

Έδειξαν χαρακτήρα οι Λέικερς στο Τορόντο και παίζοντας ψυχωμένα πήραν την νίκη με 128-123 επί των Ράπτορς στην παράταση. Στους 35 πόντους ο ΛεΜπρόν, triple-double ο Γουέστμπρουκ που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο στο τέλος.

Οι Λέικερς έφτασαν μία ανάσα από την ήττα στο Τορόντο. Για καλή τους τύχη, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έπαιξε τον ρόλο του ήρωα στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, έκλεψε την μπάλα και με τρίποντο έκανε το σκορ 116-116, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί πλέον μίλησε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, οδηγώντας τους Λείκερς την νίκη με 123-128.

Ήταν μία νίκη που είχαν ανάγκη στο Λ.Α, αφού μετρούσαν 3 σερί ήττες. Και ήταν μία νίκη που ήρθε έπειτα από ένα ματ με 24 εναλλαγές στο σκορ και 16 ισοπαλίες, με τους Λέικερς να βγάζουν έπειτα από καιρό χαρακτήρα, δείχνοντας ότι είναι ακόμα εδώ.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 36 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γουέστμπρουκ να προσθέτει 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ και τον Γουέιν Γκέιμπριελ 17 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Σκότι Μπαρνς είχε 31 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Γκάρι Τρεντ 23 πόντους και ο Φρεντ ΒανΒλίτ 20 πόντους (αλλά με 8/19 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-33, 55-59, 89-88, 116-116, 123-128

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπαρνς 31 (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπερτς 2, ΒανΒλίτ 20 (8/19 σουτ, 2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Τρεντ 23 (4), Γιανγκ 3 (1), Μπουσέ 6 (5 ριμπάουντ), Ατσούα 18 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάντον 3

ΛΕΪΚΕΡΣ: Γκέιμπριελ 17 (3), Τζέιμς 36 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάουαρντ 7 (6 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 22 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μονκ 9 (1), Τζόνσον 4 (5 ασίστ), Μπράντλεϊ 14 (4), Ριβς 10 (3/10 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Όγκαστιν 9 (3)