ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Μυθικός Ντόντσιτς με 51 πόντους, νίκη των Μάβερικς με 112-105 επί των Κλίπερς

Ο Λούκα Ντόντσιτς
Ο Λούκα Ντόντσιτς Ⓒ 2022 TONY GUTIERREZ/ASSOCIATED PRESS

Απίστευτα πράγματα από τον Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 51 πόντους κόντρα στους Κλίπερς, οδηγώντας τους Μάβερικς στην νίκη με 112-105.

Ο Λούκα Ντόντσιτς βρίσκεται σε άγρια κατάσταση τον τελευταίο καιρό. Όποιος δεν το είχε συνειδητοποιήσει μέχρι τώρα, σίγουρα το κατάλαβε όταν είδε τον αγώνα με τους Κλίπερς, με τον Σλοβένο να οδηγεί τους Μάβερικς στην νίκη με 112-105, πραγματοποιώντας μυθική εμφάνιση.

Ο Ντόντσιτς ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 51 πόντους με 10/12 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 10/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 39 λεπτά συμμετοχής, διαλύοντας την άμυνα του Λ.Α! Ο άλλοτε παίκτης της Ρεάλ σημείωσε 28 πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ οδήγησε το Ντάλας ακόμα και στο +17, με τους Κλίπερς να μειώνουν την διαφορά, αλλά στο τέλος να μην αντέχουν τον... τυφώνα Ντόντσιτς.

Ο Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ με 12 πόντους και οι Τζέιλεν Μπράνσον (11 πόντοι) και Ρέτζι Μπούλοκ (11 πόντοι) ακολούθησαν σε απόδοση τον σταρ των Μαβς, σε ένα μαγικό παιχνίδι.

Για τους Κλίπερς, ο Μάρκους Μόρις είχε 21 πόντους, ο Νότμαν Πάουελ 19 πόντους και ο Ρέτζι Τζάκσον 18 πόντους και 8 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-28, 59-50, 89-81, 112-105

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπούλοκ 11 (2), Πάουελ 8, Μπράνσον 11 (3/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 51 (10/12 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 10/14 σουτ, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη), Κλέμπερ 8 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κρις, Μπερκ 2 (1/6 σουτ), Ντιλικίνα 5 (1), Γκριν 4

ΣΑΝΣ: Μπατούμ 10 (2), Μόρις 21 (3), Πάουελ 19 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζούμπατς 8, Τζάκσον 18 (8 ασίστ), Κόβινγκτον 4, Χάρτενσταϊν 2, Μαν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κενάρντ 8 (2), Κόφι 2