NBA

NBA: Μυθικός Γιόκιτς, εκτέλεσε τους Γουόριορς με buzzer-beater σχεδόν από το κέντρο, νίκη με 130-127 των Νάγκετς

Ο Νίκολα Γιόκιτς και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν την νίκη των Νάγκετς
Ο Νίκολα Γιόκιτς και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν την νίκη των Νάγκετς Ⓒ 2024 LOREN ELLIOTT/ ASSOCIATED PRESS

Απίθανο! Αδιανόητο! Μυθικό! Ο Νίκολα Γιόκιτς και οι Νάγκετς έκαναν απίστευτα πράγματα στο Γκόλντεν Στέιτ, αφού επέστρεψαν από το -18 και τελικά πήραν την νίκη με 130-127 χάρη σε buzzer-beater τρίποντο με ταμπλό του Σέρβου σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου!

Ο Νίκολα Γιόκιτς και οι Νάγκετς αψήφησαν την λογική, αψήφησαν το ίδιο το μπάσκετ. Το αποτέλεσμα ήταν μία μυθική νίκη στην έδρα των Γουόριορς, με τους πρωταθλητές να επιστρέφουν από το στην τέταρτη περίοδο και να παίρνουν την νίκη με 127-130 χάρη σε buzzer-beater του Σέρβου σχεδόν από το κέντρο με ταμπλό!

Ήταν το τέλειο φινάλε, σε ένα απίθανο ματς. Ένα ματς που ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, μέχρι το Γκόλντεν Στέιτ να κάνει ένα επιμέρους σκορ 44-24 στην τρίτη περίοδο και τελικά ξεφύγει με 123-105 με 7 λεπτά να μένουν για το φινάλε του αγώνα.

Οι Νάγκετς όμως δεν τα παράτησαν. Τουναντίον, απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 25-4 (!), με τον Γιόκιτς να τους δίνει στο τέλος την νίκη και αφού νωρίτερα ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε κλέψει την μπάλα από λάθος πάσα του Στεφ Κάρι, στην τελευταία επίθεση του Γκόλντεν Στέιτ.

Ο Γιόκιτς με 34 πόντους (με 11/14 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άαρον Γκόρντον να προσθέτει 30 πόντους, τον Τζαμάλ Μάρεϊ 25 πόντους και τον Πέιτον Γουάτσον 19 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 30 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 24 πόντους και ο Τζόναθαν Κουμίνγκα 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-34, 63-70, 107-94, 127-130

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Κουμίνγκα 16, Λούνι 7, Πολ 9 (1), Κάρι 30 (5/12 τρίποντα), Τόμπσον 24 (4/10 τρίποντα), Σάριτς 13 (1), Τζάκσον 4, Γουίγκινς 11 (1), Ποντζιέμσκι 13 (3/4 τρίποντα)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 30 (2), Πόρτερ 8 (2), Γιόκιτς 34 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜάρεΪ 25 (1/6 τρίποντα), Κάλντουελ-Πόουπ 8, Νάτζι 2, Γουάτον 19 (2), Τζάκσον 2, Μπράουν 2, Στρότερ