NBA

NBA: Μπάτλερ και Χιτ το ξανάκαναν, άλωσαν με 111-105 την έδρα των Σέλτικς και πήραν προβάδισμα με 2-0

Ο Τζίμι Μπάτλερ σε αγώνα των Χιτ με τους Σέλτικς
Ο Τζίμι Μπάτλερ σε αγώνα των Χιτ με τους Σέλτικς Ⓒ 2023 CHARLES KRUPA/ ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Χιτ στην Βοστώνη στο Game 2, επέστρεψαν με ηγέτη τον Τζίμι Μπάτλερ από το -9 στο τελευταίο 6λεπτο του αγώνα, έκαναν δεύτερο σερί break επικρατώντας με 111-105 και πήραν προβάδισμα με 2-0 στην σειρά. Μοιραίο λάθος του Γκραντ Γουίλιαμς, που τσακώθηκε με τον Μπάτλερ και ξύπνησε το Μαϊάμι στην τέταρτη περίοδο.

Ο Γκραντ Γουίλιαμς ευστόχησε σε τρίποντο με περίπου 6.5 λεπτά να μένουν για το τέλος του Game 2 των Σέλτικς με τους Χιτ, κάνοντας το σκορ 96-87. Και, τότε, έκανε το μοιραίο λάθος: Άρχισε το trash talking στον Τζίμι Μπάτλερ. Ο Γουίλιαμς δεν το ήξερε τότε, αλλά το ματς ετοιμαζόταν να γυρίσει.

Παίρνοντας κίνητρο από την... εξυπνάδα του αντιπάλου του, ο Μπάτλερ σήκωσε το Μαϊάμι στην πλάτη του στα τελευταία λεπτά του αγώνα - ξεκινώντας με ένα καλάθι και φάουλ μπροστά στον Γουίλιαμς που τους έφερε πρόσωπο με πρόσωπο να ανταλλάσουν "γαλλικά" για το 96-90 - οι Χιτ έκλεισαν τον αγώνα με επιμέρους σκορ 24-9, πήραν την νίκη με 105-111 και έκαναν το 2-0 στην σειρά των τελικών της Ανατολής! Ναι, δεύτερο break σε δύο αγώνες.

Ο Μπάτλερ με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κέιλεμπ Μάρτιν να προσθέτει 25 πόντους, τον Μπαν Αντεμπάγιο 22 πόντους, 17 ριμπάουντ και 9 ασίστ και τον Ντάνκαν Ρόμπινσον 15 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 34 πόντους και 13 ριμπάουντ, ωστόσο δεν είχε αρκετή βοήθεια, με τον Τζέιλεν Μπράουν να μένει στους 16 πόντους με 7/23 σουτ και τους Μάλκολμ Μπρόγκντον και Ρόμπερτ Γουίλιαμς να προσθέτουν από 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 50-54, 83-75, 105-111

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 34 (3/10 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χόρφορντ 2 (1/5 σουτ), Ρ. Γουίλιαμς 13 (5/5 δίποντα), Σμαρτ 7 (1), Μπράουν 16 (7/23 σουτ, 1/7 τρίποντα), Γ. Γουίλιαμς 9 (1), Μπρόγκντον 13 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 11 (3/5 τρίποντα)

ΧΙΤ: Λαβ (5 ριμπάουντ), Μπάτλερ 27 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντεμπάγιο 22 (7/17 σουτ, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βίνσεντ 9 (2/8 σουτ), Στρους 11 (2/5 τρίποντα), Ρόμπινσον 15 (3/6 τρίποντα), Μάρτιν 25 (3/7 τρίποντα), Ζέλερ 2 (6 ριμπάουντ), Λάουρι (0/5 σουτ, 5 ασίστ)