ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Μέγας ΛεΜπρόν Τζέιμς, οδήγησε τους Λέικερς στην νίκη με ανατροπή με 106-101 επί των Τζαζ

Ο Λεμπρόν Τζέιμς
Ο Λεμπρόν Τζέιμς © 2022 MARK J. TERRILL/AP IMAGES

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να σταματάει στους 33 πόντους οι Λέικερς πήραν μία νίκη καρδιάς επί των Τζαζ με 106-101, επιστρέφοντας από το -14. Τραυματίστηκε ο Ντέιβις.

Ο Άντονι Ντέιβις αποχώρησε νωρίς στην δεύτερη περίοδο με βαρύ διάστρεμμα. Οι Λέικερς βρέθηκαν στο -14 (61-75) στην τρίτη περίοδο. Κι όμως, στο τέλος κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς και να νικήσουν με 106-101 τους Τζαζ, με τον Όστιν Ρίβερς να σημειώνει το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, κάνοντας το σκορ 103-99 με 44 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντέιβις να προλαβαίνει να σημειώσει 17 πόντους πριν αποχωρήσει και τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει άλλους 17 πόντους - και 3/4 βολές στο τέλος.

Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 37 πόντους και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-27, 46-53, 71-79, 106-101

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 17 (1), Τζόνσον 4, Τζέιμς 33 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουέστμπρουκ 17 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μονκ 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αρίζα 3 (1), Μπέιζμορ 3 (1), Χάουαρντ 4 (5 ριμπάουντ), Έλινγκτον, Ριβς 9 (1), Χόρτον-Τάκερ 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ)

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 15 (5/14 σουτ, 3 τρίποντα), Γκομπέρ 5 (11 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 6 (2/9 σουτ, 5 ασίστ), Μίτσελ 37 (5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πασκάλ 2, Χάουζ, Γουάιτσαϊντ 7 (8 ριμπάουντ), Κλάρκσον 13 (6/14 σουτ, 1/6 τρίποντα), Φόρεστ 6