NBA

NBA: Με 30αρα του Γιόκιτς οι Νάγκετς νίκησαν άνετα με 118-104 τους Γουίζαρντς στην Ουάσινγκτον

Ο Νίκολα Γιόκιτς με την φανέλα των Νάγκετς
Ο Νίκολα Γιόκιτς με την φανέλα των Νάγκετς Ⓒ 2023 DAVID ZALUBOWSKI/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να σταματάει στους 31 πόντους και τα 12 ριμπάουντ οι Νάγκετς επιβλήθηκαν εύκολα με 118-104 των Γουίζαρντς στην Ουάσινγκτον και παρέμειναν με άνεση στην 1η θέση της Δύσης.

Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε κέφια, οι Νάγκετς ακολούθησαν τον ηγέτη τους από την 3η περίοδο κι έπειτα και το Ντένβερ πέρασε με άνεση από την Ουάσινγκτον, επικρατώντας με 104-118 των Γουίζαρντς.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Μάικλ Πόρτερ να προσθέτει 21 πόντους και τον Τζαμάλ Μάρι 17 πόντους, σε μία βραδιά που το Ντένβερ καθάρισε το ματς στην τρίτη περίοδο χάρη σε ένα απίθανο επιμέρους σκορ 39-16.

Για τους Γουίζαρντς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μπράντλι Μπιλ, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 25 πόντους και ο Ντένι Άβντιγια 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-31, 57-55, 73-94, 104-118

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Κίσπερτ 9 (3/10 σουτ, 1/7 τρίποντα), Άβντιγια 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πορζίνγκις 25 (1), Γκάφορντ 6 (5 ριμπάουντ), Μόρις 8 (5 ασίστ), Γκιλ 3, Γκίμπσον, Χαφ 2, Ράιτ 7, Ναν 7 (1), Κουκς, Γκούντγουιν 12, Ντέιβις 7 (3/9 σουτ), Τζάκσον 2

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 12 (2), Πόρτερ 21 (6/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιόκιτς 31 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρι 17 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 6 (2/9 σουτ), Γκριν 11 (2), Νάτζι 2, Γουάτσον, Μ. Μπράουν 14 (6 ριμπάουντ), Τσάντσαρ, Μπράιαντ 4, Σμιθ, Κ. Μπράουν