NBA

NBA: Ματς-έπος στο Σαν Αντόνιο, ο μυθικός Γουεμπανιαμά λύγισε με 40-20 τον 61αρη Μπράνσον, νίκη στην παράταση των Σπερς

AP PHOTO/ERIC GAY

Αδιανόητα πράγματα στο Σαν Αντόνιο, με τον Βικτόρ Γουεμπανιαμά να έχει 40 πόντους και 20 ριμπάουντ και να οδηγεί στους Σπερς στην νίκη με 130-126 στην παράταση επί των Νικς, που είδαν τον Τζέιλεν Μπράνσον να σταματάει στους 61 πόντους.

Τι ματς! Τι Γουεμπανιαμά! Τι Μπράνσον! Απίστευτα πράγματα έγιναν στο Σαν Αντόνιο, με τους Σπερς να επικρατούν με 130-126 στην παράταση των Νικς και να τους ρίχνουν στην 4η θέση της Ανατολής, στην βραδιά που το άστρο του Βίκτόρ Γουεμπανιαμά επισκίασε μία μυθική βραδιά του Τζέιλεν Μπράνσον για τους Νικς!

Το φαινόμενο του παγκόσμιου μπάσκετ σκέπασε τα καλάθια, σταματώντας τον αγώνα με 40 πόντους με 13/22 σουτ (4/9 τρίποντα, συμπεριλαμβανομένου και αυτού που κλείδωσε την νίκη), 10/12 βολές, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 κοψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής, σε ένα μυθικό βράδυ! Έγινε έτσι πρώτος ρούκι μετά τον Σακίλ Ο'Νιλ που είχε 40-20 σε ένα ματς.

Ο Γουεμπανιαμά ήταν τόσο καλός, που πέρασε σε δεύτερη μοίρα η μυθική βραδιά του Τζέιλεν Μπράνσον για τους Νικς, ο οποίος απάντησε σκοράροντας 61 (!) πόντους με 20/34 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 6/6 βολές, φτάνοντας έναν πόντο μακριά από το να ισοφαρίσει την καλύτερη επίδοση στην ιστορία της ομάδας, που ανήκει στον Καρμέλο Άντονι με 62 πόντους!

Ο Ντέβιν Βάσελ με 23 πόντους έδωσε και αυτός ό,τι είχε στην σκιά της μαγικής βραδιάς του Γουεμπανιαμά για τους Σπερς, με τον Κέλντον Τζόνσον να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Νικς, ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο είχε 20 πόντους και ο Τζος Χαρτ 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-27, 74-57, 94-91, 121-121, 130-126

ΣΠΕΡΣ: Τσαμπανί 12 (2), Σόχαν 4, Γουεμπανιαμά 40 (4/9 τρίποντα, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζόουνς 13 (3/5 τρίποντα), Βάσελ 23 (3/10 τρίποντα), Κόλινς 3, Οσμάν 4, Τζόνσον 17 (2/6 τρίποντα), Μπράνχαμ 10 (2), Γουέσλι 4

ΝΙΚΣ: Χάρτενσταϊν 7, Μπράνσον 61 (5/13 τρίποντα), ΜακΜπράιντ 7 (1), Χαρτ 12 (2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 20 (6/12 τρίποντα), Ατσούα 6, Μπογκντάνοβιτς 4, Ρόμπινσον 7 (12 ριμπάουντ), Μίλτον 2