NBA

NBA: Μαγικοί Λέικερς, ισοπέδωσαν με 125-85 τους Γκρίζλις στο Game 6 και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των playoffs

Ο Άντονι Ντέιβις σε αγώνα των Λέικερς με τους Γκρίζλις
Ο Άντονι Ντέιβις σε αγώνα των Λέικερς με τους Γκρίζλις Ⓒ 2023 JAE C. HONG/ ASSOCIATED PRESS

Οι Λέικερς ήταν από άλλο πλανήτη στο Game 6 με της σειράς με τους Γκρίζλις, πάτησαν με 125-85 το Μέμφις στο Λ.Α και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των playoffs, όπου περιμένουν τον αντίπαλό τους.

Οι Λέικερς είναι ακόμα εδώ. Οι Λέικερς συνεχίζουν να κοιτάζουν ψηλά. Η ήττα στο Game 5 στο Μέμφις απλώς καθυστέρησε το αναπόφευκτο. Παίζοντας στο γήπεδό τους, οι Λέικερς διέλυσαν με 125-85 τους Γκρίζλις στο Game 6 και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν - με μειονέκτημα έδρας - τον νικητή της σειράς των Κινγκς με τους Γουόριορς.

Το Λ.Α δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Μέμφις. Ξέφυγε με διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο. Ξέφυγε στην δεύτερη περίοδο. Και κλείδωσε μία και καλή το ματς στην τρίτη περίοδο, σε βαθμό που οι Γκρίζλις πέταξαν λευκή πετσέτα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αδειάζοντας τον πάγκο τους με 9 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα. Ναι, τόσο καλύτεροι ήταν οι Λέικερς.

Ο ΝτιΆντζελο Ράσελ με 31 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να προσθέτει 22 πόντους και τον Άντονι Ντέιβις 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 κοψίματα, δίνοντας μαθήματα άμυνας στον αμυντικό της χρονιάς (Τζάρεν Τζάκσον) που βρισκόταν απέναντί του.

Για τους Γκρίζλις - οι οποίοι στο μεγαλύτερο ματς της σεζόν δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα - ο Σάντι Αλντάμα με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, με τον Ντέσμοντ Μπέιν να έχει 15 πόντους (αλλά 5/16 σουτ), τον Τζάκσον να μένει στους 12 πόντους με 3/12 σουτ και τον Τζα Μοράντ - που έπαιζε με σοβαρό πρόβλημα στο δεξί χέρι (αυτό που σουτάρει) από το ξεκίνημα της σειράς - να περιορίζεται στους 10 πόντους με 3/16 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-20, 59-42, 100-67, 125-85

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 16 (14 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Βάντερμπιλτ 9 (3/8 τρίποντα), Τζέιμς 22 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ράσελ 31 (5/9 τρίποντα), Ριβς 11 (1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χατσιμούρα 6, Γκέιμπριελ 6, Μπράουν, Μπάμπα, Σρούντερ 2 (5 ασίστ), Μπίσλι 9 (1), Γουόκερ 8 (2), Κρίστι 5 (1)

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 14 (3/12 σουτ, 1/6 τρίποντα), Τίλμαν 2 (6 ριμπάουντ), Μπρουκς 10 (4/11 σουτ, 2/5 τρίποντα), Μοράντ 10 (3/16 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπέιν 15 (5/16 σουτ, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλντάμα 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (2/7 σουτ, 1 τρίποντο), Λόφτον 5, Ρόντι 6 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 3 (1/5 σουτ, 1 τρίποντο), Κόντσαρ 2