ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Κυρίαρχος Γιόκιτς, γλίτωσε από κάζο τους Νάγκετς στην Ιντιάνα, νίκη με 125-118 του Ντένβερ

Ο Νίκολα Γιόκιτς των Νάγκετς
Ο Νίκολα Γιόκιτς των Νάγκετς Ⓒ 2022 JEFF CHIU/ASSOCIATED PRESS

Απίθανος ο Νίκολα Γιόκιτς με 37 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ, πήρε από το χέρι τους Νάγκετς στην Ιντιάνα και τους οδήγησε στην νίκη με 125-118. Παραλίγο κάζο για το Ντένβερ, που απώλεσε διαφορά 31 πόντων πριν σώσει την κατάσταση ο Σέρβος.

Οι Νάγκετς πήγαν να πέσουν θύματα μίας εκ των μεγαλύτερων ανατροπών στην ιστορία. Για καλή τους τύχη, είχαν τον Νίκολα Γιόκιτς με το μέρος τους, με τον Σέρβο να οδηγεί το Ντένβερ στην νίκη με 118-125 μέσα στην Ιντιάνα, παρά το γεγονός ότι νωρίτερα οι Πέισερς επέστρεψαν από το -31!

Ο Γιόκιτς δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, τελειώνοντας τον αγώνα με 37 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ (αλλά και 7 λάθη), σε μία ακόμα μαγική βραδιά. Ήταν μάλιστα ο κύριος λόγος που το Ντένβερ κατάφερε να τρέξει ένα σερί 20-0 στην πρώτη περίοδο και να ξεφύγει με 10-34, πριν η διαφορά εκτοξευτεί στους 31 πόντους (19-50) στην δεύτερη περίοδο.

Αυτό πάντως δεν πτόησε στους Πέισερς, που με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 91-91 στο τέλος της τρίτης περιόδου και πέρασαν μπροστά με 96-95 στο ξεκίνημα της τέταρτης. Δεν άντεξαν ωστόσο μέχρι το τέλος.

Ο Μπόουνς Χάιλαντ με 20 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Γιόκιτς, με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Μπάντι Χιλντ είχε 20 πόντους, ο Τέρι Τέιλορ 18 πόντους και ο Γκόγκα Μπιτάτζε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-43, 53-69, 91-91, 118-125

ΠΕΪΣΕΡΣ: Άντερσον 13 (1/6 τρίποντα), Μπιτάτζε 17 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χαλιμπάρτον 15 (5 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Χιλντ 20 (5/11 τρίποντα), Τέιλορ 18 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 15 (5/15 σουτ, 2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 5 (1), Στίβενσον 5, Σάικς 10 (1)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Τζεφ Γκριν 7 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο), Γκόρντον 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάρτον 18 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιόκιτς 37 (15/19 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 λάθη), Μόρις 11 (1), Κάζινς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χάιλαντ 20 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρίβερς 3 (1), Φορμπς 3 (1), Ριντ 5 (1)