NBA

NBA, Κινγκς - Τζαζ 127-106: Βασιλικός περίπατος στην επιστροφή του Βεζένκοβ έπειτα από 51 ημέρες

Ο Σάσα Βεζένκοβ
Ο Σάσα Βεζένκοβ 2023 ASHLEY LANDIS/AP IMAGES

Με την τριάδα των Μάρεϊ, Φοξ και Μπαρνς να έχει μαζί 74 πόντους οι Κινγκς επικράτησαν με 127-106 των Τζαζ, μένοντας ζωντανοί στο κυνήγι της 6ης θέσης της Δύσης. Πάτησε παρκέ έπειτα από 51 ημέρες ο Βεζένκοβ και είχε καλές στιγμές.

Ο Σάσα Βεζένκοβ πάτησε παρκέ σε επίσημο αγώνα για πρώτη φορά μετά την 9η Φεβρουαρίου (όταν είχε υποστεί υποτροπή σε τραυματισμό του στον αστράγαλο), ο Τρέι Λάιλς επίσης επέστρεψε στην δράση και οι Κινγκς επιβλήθηκαν εύκολα με 127-106 των Τζαζ, συνεχίζοντας να ελπίζουν για μία θέση στην πρώτη 6αδα του NBA.

Ο Κίγκαν Μάρεϊ με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους ΝτιΆρον Φοξ και Χάρισον Μπαρνς να προσθέτουν από 24 πόντους και τον Ντομάντας Σαμπόνις 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Βεζένκοβ από την πλευρά του έδειξε σε καλή κατάσταση, έχοντας 5 πόντους σε 10 λεπτά συμμετοχής, για ένα Σακραμέντο που ενδεχομένως να τον χρειαστεί αρκετά πλέον μετά τους σοβαρούς τραυματισμούς των Κέβιν Χέρτερ και Μαλίκ Μονκ.

Για τους Τζαζ, ο Κόλιν Σέξτον και ο Μπράις Σένσαμπο είχαν από 22 πόντους και ο Κιγιόντε Τζορτζ 18 πόντους.

Ο απολογισμός του Σάσα Βεζένκοβ

Ο Βεζένκοβ μπήκε στο παρκέ για πρώτη φορά με 16 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε της πρώτης περιόδου για την τελευταία επίθεσης των Κινγκς και μετά πέρασε στον πάγκο, πριν ο Μάικ Μπράουν αποφασίσει να τον ρίξει ξανά στο παρκέ με 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Βεζένκοβ μάλιστα ανταποκρίθηκε άμεσα στο... κάλεσμα, αφού στην επόμενη επίθεση των Κινγκς ευστόχησε σε τρίποντο, κάνοντας το σκορ 87-66.

Λίγο αργότερα ο Βεζένκοβ έκανε ένα κλέψιμο σε κακή πάσα του Κρις Ναν, αλλά αστόχησε σε δίποντο στο transition, ωστόσο ακολούθως έκανε νέο κλέψιμο πάνω στον Μίκα Πότερ.

Ο MVP της σεζόν 2022/23 της EuroLeague ξεκίνησε μάλιστα στην πεντάδα των Κινγκς στην 4η περίοδο και βρήκε με ασίστ τον Τρέι Λάιλς στην πρώτη επίθεση του Σακραμέντο, πριν κάνει αμέσως μετά φάουλ σε σουτ του Τέιλορ Χέντρικς. Ο Λάιλς... επέστρεψε την χάρη στον Βεζένκοβ και τον βρήκε σε επόμενη επίθεση του Σακραμέντο, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να σκοράρει, για να ακολουθήσει ένα αμυντικό ριμπάουντ του Βεζένκοβ, πριν περάσει στον πάγκο με περίπου 7 λεπτά να μένουν για το φινάλε του αγώνα και να μην επιστρέψει ξανά στο παρκέ.