ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Κατάρρευση των Γουόριορς στο Ορλάντο, νίκη με 94-90 των Μάτζικ

Ο Ντρέιμοντ Γκριν με την φανέλα των Γουόριορς
Ο Ντρέιμοντ Γκριν με την φανέλα των Γουόριορς Ⓒ 2022 JOHN RAOUX/ ASSOCIATED PRESS

Απογοητευτικοί οι - χωρίς Στεφ Κάρι - Γουόριορς στο Ορλάντο, απώλεσαν διαφορά 14 πόντων στην τέταρτη περίοδο, με τους Μάτζικ να παίρνουν μία πανάξια νίκη με 94-90.

Ο Στεφ Κάρι λείπει και οι Γουόριορς είναι - αναμενόμενα - άλλη ομάδα. Ακόμα κι έτσι όμως, αυτό που συνέβη στο Ορλάντο είναι - επιεικώς - ανεπίτρεπτο, αφού το Γκόλντεν Στέιτ "κατάφερε" να ηττηθεί από μία από τις χειρότερες ομάδες του NBA, χάνοντας διαφορά 14 πόντων στην τέταρτη περίοδο πριν λυγίσει με 94-90!

Ο Γουέντελ Κάρτερ με 19 πόντους και ο Φραντζ Βάγκνερ με 18 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Κόουλ Άντονι να προσθέτει 14 πόντους, για ένα Ορλάντο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 65-79 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά δεν τα παράτησε ποτέ.

Τουναντίον, απάντησε με ένα σερί 13-0 για να μειώσει σε 78-79 κάνοντας ντέρμπι το ματς και έκτοτε πίεζε μέχρι να "σπασει" τους Γουόριορς. Και αυτό κατάφερε στο τελευταίο λεπτό, με τον Μο Μπάμπα να κάνει με τρίποντο το σκορ 89-88 με 52 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, για να ακολουθήσει ένα άστοχο λέι-απ του Τζόρνταν Πουλ και 3 βολές του Φραντζ Βάγκνερ για το 92-88. Στην συνέχεια ο Πουλ με δίποντο μείωσε σε 92-90, αλλά ο Βάγκνερ αιφνιδίασε το Γκόλτεν Στέιτ το τέλος και με κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 94-90.

Ο Πουλ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κλέι Τόμπσον να προσθέτει 15 πόντους, αλλά με 6/15 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 46-38, 65-74, 94-90

ΜΑΤΖΙΚ: Φ. Βάγκνερ 18, Κάρτερ 19 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπάμπα 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Άντονι 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάμπτον 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Οκέκε 8 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκόφιλντ, Μ. Βάγκνερ 7 (1), Φουλτζ 8, Χάρις 8 (2)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 2 (7 ασίστ), Γουίγκινς 13 (5/19 σουτ, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούνι 5, Τόμπσον 15 (6/15 σουτ, 2/7 τρίποντα), Πουλ 26 (5/13 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπιέλιτσα 1, Κουμίνγκα 14 (5 ριμπάουντ), Πόρτερ 14 (2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Λι, Πέιτον, Μούντι, Τσιόζα