ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Ηγέτης Τάουνς, έδωσε στους Γουλβς την νίκη με 112-110 επί των Νικς

Ο σέντερ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς Καρλ-Άντονι Τάουνς
Ο σέντερ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς Καρλ-Άντονι Τάουνς 2022 STACY BENGS / AP PHOTO

Όμορφο παιχνίδι έγινε στην Νέα Υόρκη, με τους Γουλβς να καταφέρνουν τελικά να αποδράσουν με την νίκη με 112-110 επί των Νικς χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Τάουνς και μία καλή άμυνα στο τέλος.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς μίλησε την κρίσιμη στιγμή στην επίθεση, ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς έβγαλε την κρισιμότερη άμυνα του αγώνα και οι Γουλβς πήραν μία σπουδαία νίκη με 110-112 επί των Νικς μέσα στην Νέα Υόρκη, σε ένα ματς με 14 εναλλαγές στο σκορ και 6 ισοπαλίες.

Ήταν ένα παιχνίδι με μπόλικη ένταση και άγχος. Ένα παιχνίδι που βρήκε τους Γουλβς να χάνουν διαφορά 12 πόντων και να βρίσκονται στο -9 στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο όμως, με το σκορ στο 109-108 για τους Νικς ο Τάουνς σημείωσε ένα κρίσιμο καλάθι για το 109-111 με 29 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Ακολούθως, οι Τζούλιους Ραντλ των Νικς και Πάτρικ Μπέβερλι των Γουλβς είχαν από 1/2 βολές για το 110-112, με τους Νεοϋορκέζους να έχουν την τελευταία επίθεση. Ο Μακντάνιελς όμως έκοψε τον Εβάν Φουρνιέ και ο Άλεκ Μπερκς αστόχησε σε τρίποντο, με την Μινεσότα να παίρνει την νίκη.

Ο Άντονι Έντουαρντς με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τάουνς να προσθέτει 20 πόντους και τον ΝτιΆντζελο Ράσελ 17 πόντους.

Για τους Νικς, ο Φουρνιέ είχε 27 πόντους, ο Ραντλ 21 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ) και ο Κέμπα Γουόκερ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 51-61, 91-85, 110-112

ΝΙΚΣ: Ραντλ 21 (6/15 σουτ, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ρόμπινσον 8 (6 ριμπάουντ), Γουόκερ 19 (4), Φουρνιέ 27 (5), Μπάρετ 17 (6/16 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόπιν 4, Γκίμπσον 5, Μπερκς, Κουίκλι 6 (1), Γκράιμς 3

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 4 (7 ριμπάουντ), Έντουαρντς 21 (2/9 τρίποντα), Τάουνς 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέβερλι 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ράσελ 17 (4), Πρινς 2, ΜακΝτάνιελς 8 (0/5 τρίποντα), Ριντ 9 (1), Μπίσλεϊ 10 (2), Νόουελ 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)