NBA

NBA: Ηγέτης Ράσελ, οδήγησε τους Γουλβς στην νίκη με ανατροπή 18 πόντων επί των Ράπτορς με 128-126

Ο ΝτιΆντζελο Ράσελ με τον Ταουρίν Πρινς σε αγώνα των Γουλβς
Ο ΝτιΆντζελο Ράσελ με τον Ταουρίν Πρινς σε αγώνα των Γουλβς Ⓒ 2023 ABBIE PARR/ ASSOCIATED PRESS

Τρομερά πράγματα από τους - χωρίς Τάουνς και Γκομπέρ - Γουλβς, με τον ΝτιΆντζελο Ράσελ να παίρνει φωτιά στην 4η περίοδο και να οδηγεί την ομάδα του στην νίκη με 128-126 επί των Ράπτορς, με την Μινεσότα να επιστρέφει από το -18.

Οι Γουλβς παίζουν ανησυχητικά καλά χωρίς τους Ρούντι Γκομπέρ και Καρλ-Άντονι Τάουνς. Τόσο για το NBA, όσο και για τους... ίδιους, με τους Ράπτορς να το καταλαβαίνουν αυτό, βλέποντας την Μινεσότα να επιστρέφει από το -18 (και -14 στην τέταρτη περίοδο) επικρατώντας με 128-126. Το Τορόντο είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη, αλλά το τρίποντο του Ότζι Ανουνόμπι στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Ο ΝτιΆντζελο Ράσελ με 25 πόντους - 16 εκ των οποίων στην 4η περίοδο - ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Άντονι Έντουαρντς να προσθέτει 23 πόντους (αλλά 5/16 σουτ) και τον Κάιλ Άντερσον 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Ράπτορς, ο Σκότι Μπαρνς είχε 29 πόντους, ο Φρεντ ΒανΒλίτ 25 πόντους και 10 ασίστ και ο Γκάρι Τρεντ 18 πόντους (αλλά 6/15 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-37, 66-76, 101-109, 128-126

ΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς 18 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άντερσον 20 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ριντ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ράσελ 25 (5/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Έντουαρντς 23 (5/16 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πρινς 6, Ράιαν 3 (1), Νάιτ 8, Γκάρζα 7 (1), Νόουελ 13 (1), Μουρ

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 13 (6/16 σουτ, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ανουνόμπι 15 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπαρνς 29 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΒανΒλίτ 25 (4/6 τρίποντα, 10 ασίστ), Τρεντ 18 (6/15 σουτ, 2/8 τρίποντα), Γιανγκ 4, Ερνανγκόμεθ 2, Ατσούα 11 (1), Γουάισκαμπ 9 (3)