NBA

NBA: Ηγέτης Μπιλ, οδήγησε τους Γουίζαρντς σε ανατροπή 20 πόντων και νίκη με 114-106 επί των Γουλβς

Ο Μπράντλι Μπιλ με τη φανέλα των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς
Ο Μπράντλι Μπιλ με τη φανέλα των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς © 2023 MARY ALTAFFER/ASSOCIATED PRESS

Με τον Μπράντλι Μπιλ να σταματάει στους 35 πόντους οι Γουίζαρντ επέστρεψαν από το -20 στην Μινεσότα και νίκησαν με 114-106 τους Γουλβς, πηγαίνοντας με καλή ψυχολογία στο All Star Weekend.

Οι Γουίζαρντς κάνουν... αυτά που πρέπει τον τελευταίο καιρό. Αυτό έκαναν και στην Μινεσότα, όπου ανέτρεψαν διαφορά 20 πόντων και λύγισαν με 106-114 τους Γουλβς, σημειώνοντας την 4η νίκη τους στα 5 τελευταία παιχνίδια τους.

Ο Μπράντλι Μπιλ με 35 πόντους - 13 εκ των οποίων στα τελευταία 4.5 λεπτά του αγώνα - πήρε από το χέρι την ομάδα του, που στηρίχθηκε σε ένα τρομερό επιμέρους σκορ 38-19 στην τέταρτη περίοδο για να ολοκληρώσει μία σπουδαία ανατροπή, στον τελευταίο αγώνα της πριν το All Star Weekend.

Ο Κάιλ Κούζμα με 16 πόντους (αλλά 6/21 σουτ) και ο Κόρι Κίσπερτ με 15 πόντους ακολούθησαν στο σκοράρισμα τον Μπιλ, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να μένει στους 14 πόντους με 4/12 σουτ.

Για τους Γουλβς, ο Άντονι Έντουαρντς είχε 34 πόντους, ο Κάιλ Άντερσον 18 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ 17 πόντους και 19 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-21, 59-51, 87-76, 106-114

ΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Άντερσον 18 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκομπέρ 17 (19 ριμπάουντ), Κόνλι (0/6 σουτ, 6 ασίστ), Έντουαρντς 34 (11/26 σουτ, 3/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη), Πρινς 5 (1), Ριντ 6 (5 ριμπάουντ), ΜακΛάφιν, Ρίβερς 3 (1), Αλεξάντερ-Γουόκερ 2, Νόουελ 6 (2/8 σουτ

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Κούζμα 16 (6/21 σουτ, 4/13 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 14 (4/12 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκάφορντ 6 (6 ριμπάουντ), Μόρις 5 (6 ασίστ), Μπιλ 35 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κίσπερτ 15 (4), Άβντιγια 10 (9 ριμπάουντ), Ράιτ 10 (7 ριμπάουντ), Ναν 3 (1)