ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Γουλβς - Γκρίζλις 95-104: Απίθανο Μέμφις, επέστρεψε από το -26, νίκησε και έκανε το 2-1

Ο Ντέσμοντ Μπέιν με την φανέλα των Γκρίζλις
Ο Ντέσμοντ Μπέιν με την φανέλα των Γκρίζλις Ⓒ 2022 ANDY CLAYTON-KING/ ASSOCIATED PRESS

Απίθανοι Γκρίζλις στην Μινεσότα, επέστρεψαν από το -26 του πρώτου ημιχρόνου - και το -25 της τρίτης περιόδου - νίκησαν με 104-95 και πέρασαν μπροστά με 2-1 στην σειρά.

Αδιανόητο. Απίθανο. Μυθικό. Όποια λέξη και να χρησιμοποιήσει κάποιος θα είναι μικρή για να περιγράψει αυτό που έκαναν οι Γκρίζλις στην Μινεσότα στο Game 3, με το Μέμφις να ανατρέπει διαφορά 26 πόντων για να πάρει την νίκη με 95-104 και μαζί το προβάδισμα με 2-1 στην σειρά.

Το Μέμφις απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι μία ομάδα που δεν ξέρει να τα παρατάει. Δεν επηρεάστηκε από το 47-21 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με σερί 15-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσε σε 51-44. Δεν επηρεάστηκε ούτε όταν το παιχνίδι φάνηκε να ξαναστραβώνει στην τρίτη περίοδο και βρέθηκε πίσω με 79-54, παρά μείωσε σε 83-67. Και, με τους Γουλβς να θέλουν να δώσουν το τελικό χτύπημα, η απάντησή του ήταν ένα μυθικό σερί 23-0 (!) με το οποίο ισοφάρισε σε 83-83, κάνοντας ροντέο το ματς, καταφέρνοντας τελικά να φτάσει στην νίκη με 95-104, χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 37-12 στην τέταρτη περίοδο!

Ο Ντέσμοντ Μπέιν με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μπράντον Κλαρκ να προσθέτει 20 πόντους και τον Τζα Μοράντ 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τους Γουλβς, ο ΝτιΆντζελο Ράσελ είχε 22 πόντους, με τον Άντονι Έντουαρντς να προσθέτει 19 πόντους, σε μία βραδιά που ο Καρλ-Άντονι Τάουνς έμεινε στους 8 πόντους με μόλις 3/4 σουτ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-21, 51-44, 83-67, 95-104

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 10 (2/8 σουτ, 13 ριμπάουντ), Έντουαρντς 19 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τάουνς 8 (5 ριμπάουντ), Μπέβερλι 14 (0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ράσελ 22 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πρινς, ΜακΝτάνιελς 8 (2), Μονρό, Ριντ 3 (1/5 σουτ), Μπίσλι 11 (4/12 σουτ, 2/7 τρίποντα)

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Άντερσον 4, Μπρουκς 11 (4/14 σουτ, 1/6 τρίποντα), Μοράντ 16 (5/18 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 λάθη), Μπέιν 26 (7/15 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κλαρκ 20 (8 ριμπάουντ), Τίλμαν 5, Τζόουνς 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μέλτον, Γουίλιαμς 5 (1)