ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Γουλβς - Γκρίζλις 106-114: Ψυχωμένο Μέμφις, πήρε την πρόκριση με 4-2 και τώρα... οι Γουόριορς

Ο Τζα Μοράντ
Ο Τζα Μοράντ Ⓒ 2022 ANDY CLAYTON-KING/ ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Γκρίζλις στο Game 6 στην Μινεσότα, ανέτρεψαν διαφορά 13 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν την νίκη με 114-106 και προκρίθηκαν με 4-2 νίκες στον δεύτερο γύρο των playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Γουόριορς.

Οι Γκρίζλις βρίσκονται στον δεύτερο γύρο των playoffs. Το Μέμφις επέστρεψε από το -13 στο δεύτερο ημίχρονο (και -10 στην τέταρτη περίοδο) στην Μινεσότα στο Game 6, πήρε την νίκη με 106-114 και προκρίθηκε με 4-2 νίκες στον δεύτερο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τους Γουόριορς.

Οι Γκρίζλις έδειξαν την ωριμότητα που έπρεπε, όταν έπρεπε. Μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο όντες πίσω στο σκορ με 84-74 ανέβασαν ρυθμό και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 40-22 πήραν μία πανάξια νίκη και μαζί την πρόκριση. Όσο για τους Γουλβς, πάλεψαν, αλλά για ακόμα μία φορά σε αυτή την σειρά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν μία διαφορά.

Οι Ντέσμοντ Μπείν και Ντίλον Μπρουκς είχαν από 23 πόντους για τους νικητές, με τον Τζάρεν Τζάκσον να προσθέτει 18 πόντους και 14 ριμπάουντ και τους Τζα Μοράντ και Μπράντον Κλαρκ από 17 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Άντονι Έντουαρντς είχε 30 πόντους, ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς 24 πόντους και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς 18 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-28, 52-49, 84-74, 106-114

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 2, Έντουαρντς 30 (10/24 σουτ, 4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τάουνς 18 (6/19 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μπέβερλι 10 (2), Ράσελ 7 (1), ΜακΝτάνιελς 24 (5/6 τρίποντα), Μονρό 4, ΜακΛάγκλιν 9 (5 ριμπάουντ), Μπίσλι 2

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 18 (6/15 σουτ, 3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Μπρουκς 23 (5/6 τρίποντα), Τίλμαν 2, Μοράντ 17 (4/14 σουτ, 0/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 λάθη), Μπέιν 23 (5/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κλαρκ 17 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντερσον 4, Τζόουνς 10 (2), Κόντσαρ