NBA FINALS 2022

NBA Finals: Ο Στεφ Κάρι απέτυχε να ευστοχήσει σε τρίποντο για πρώτη φορά στην καριέρα του σε αγώνα playoffs

Ο Στεφ Κάρι
Ο Στεφ Κάρι Ⓒ 2022 JED JACOBSOHN/ ASSOCIATED PRESS

Ένα μυθικό ρεκόρ έλαβε τέλος για τον Στεφ Κάρι στην νίκη των Γουόριορς στο Game 5 των NBA Finals 2022 κόντρα στους Σέλτικς, αφού για πρώτη φορά στην καριέρα του απέτυχε να ευστοχήσει σε τρίποντο σε αγώνα playoffs. Μετρούσε 132 σερί αγώνες μέχρι τότε

Όλα τα σερί φτάνουν κάποια στιγμή στο τέλος τους. Αυτό συνέβη και με τον Στεφ Κάρι στο Game 5 των NBA Finals 2022, στην νίκη των Γουόριορς επί των Σέλτικς με 104-94, χάρη στην οποία έκαναν το 3-2 στην σειρά.

Ο σταρ του Γκόλντεν Στέιτ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους με 7/22 σουτ, 0/9 εκ των οποίων τρίποντα. Απέτυχε έτσι για πρώτη φορά στην καριέρα του να ευστοχήσει έστω σε ένα τρίποντο σε αγώνα playoffs, σπάζοντας ένα μυθικό σερί 132 αγώνων!

Παράλληλα, έσπασε και ένα σερί 233 αγώνων - σε κανονική περίοδο και playoffs - όπου είχε ευστοχήσει τουλάχιστον σε ένα τρίποντο. Συγκεκριμένα, η τελευταία φορά που ο Κάρι δεν κατάφερε να ευστοχήσει έστω σε ένα τρίποντο σε ένα παιχνίδι ήταν στις 8 Νοεμβρίου 2018, όταν είχε 10 πόντους με 0/4 τρίποντα σε μία ήττα των Γουόριορς από τους Μπακς με 134-111, όπου είχε αποχωρήσει τραυματίας από το παιχνίδι έπειτα από 26 λεπτά συμμετοχής.

TAGS NBA FINALS 2022 NBA NBA FINALS ΗΠΑ ΣΤΕΦ ΚΑΡΙ ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ