NBA

NBA: Εντυπωσιακός, αλλά και μοιραίος στο ντεμπούτο του με τους Μάβερικς στο Ντάλας ο Καϊρί Ίρβινγκ

AP PHOTO/TONY GUTIERREZ

Εντός έδρας ήττα από τους Γουλβς υπέστησαν οι Μάβερικς (121-124) στο ντεμπούτο του Καϊρί Ίρβινιγκ στο Ντάλας. Ο Αμερικανός γκαρντ πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς, βάζοντας 26 πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά υπέπεσε σε μοιραίο λάθος στην τελευταία κατοχή.

Μετά από δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις, ο Καϊρί Ίρβινγκ έκανε την παρθενική του εμφάνιση στο Ντάλας, μπροστά στο κοινό των Μάβερικς, όντας μεν εντυπωσιακός, αλλά και μοιραίος στο φινάλε.

Ο Αμερικανός γκαρντ που μετακόμισε πρόσφατα από το Μπρούκλιν σημείωσε τους 26 από τους 36 πόντους στην τέταρτη περίοδο, βοθηώντας την ομάδα του Τζέισον Κιντ να μειώσει την απόσταση από τους Γουλβς στους 3 πόντους (121-124), ωστόσο, υπέπεσε σε λάθος στην τελευταία κατοχή και έτσι οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ευκαιρία να πάρουν ένα σουτ με την ελπίδα να στείλουν το ματς στην παράταση, παρά τα 14.8" που είχαν στη διάθεσή τους για να εκδηλώσουν επίθεση.

Εύσημα αξίζουν βέβαια και στην άμυνα της Μινεσότα, αφού τόσο ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς, όσο και ο Άντονι Έντουαρντς έπαιξαν υποδειγματικά απέναντι σε Ίρβινγκ και Ντόντσιτς σε αυτή την κρίσιμη φάση, με τον Τερόν Πρίνς να ολοκληρώνει τη δουλειά με κλέψιμο.

Ο Έντουαρντς ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 32 πόντους, ενώ double-double με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ σημείωσε ο Ρούντι Γκομπέρ. Από πλευράς ηττημένων ο Λούκα Ντόντσιτς μέτρησε 33 πόντους (2/7 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 λάθη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-33, 54-65, 82-100, 121-124

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Γκριν 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπούλοκ 6 (2) , ΜακΓκι, Ντόντσιτς 33 (10/20 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη) , Γουντ 24 (2), Πάουελ 5, Ίρβινγκ 36 (4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάρντι 2, Πάινσον 6 (2), Ντιλικινά 3 (1)

ΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς 19 (2) , Έντουαρντς 32 (1), Γκομπέρ 21 (14 ριμπάουντ) , Πρινς 7 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ριντ 10 (1) , Νόουελ 7 (1), ΜακΛάφιν 2, Ρίβερς 2, Άντερσον 12 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόνλεϊ 12 (3/6 τρίποντα, 9 ασίστ)