ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Χιτ - Σίξερς 106-92: Αντεμπάγιο και Χίρο καθάρισαν για το Μαϊάμι και έκαναν το 1-0

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο των Χιτ
Ο Μπαμ Αντεμπάγιο των Χιτ Ⓒ 2022 LYNNE SLADKY/ ASSOCIATED PRESS

Με τους Μπαμ Αντεμπάγιο και Τάιλερ Χίρο να έχουν μαζί 49 πόντους οι Χιτ ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκαν με 106-92 των Σίξερς, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Οι Χιτ έκαναν το 1-0 στην σειρά με τους Σίξερς. Το μόνο που χρειάστηκαν ήταν δύο ξεσπάσματα στο δεύτερο ημίχρονο και... καθάρισαν την μπουγάδα στο Game 1, κόντρα σε μία Φιλαντέλφεια που κατέρρευσε από την τρίτη περίοδο κι έπειτα χωρίς τον (τραυματία) Τζοέλ Εμπίντ.

Ο Τάιλερ Χίρο με 25 πόντους έδειξε τον δρόμο στους νικητές, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να προσθέτει 24 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Τζίμι Μπάτλερ 15 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τομπάιας Χάρις στάθηκε στο ύψος των προσδοκιών με 27 πόντους, με τον Ταϊρίς Μάξι να προσθέτει 19 πόντους (με 6/15 σουτ). Σε μία βραδιά ωστόσο που ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 16 πόντους με 5/13 σουτ ήταν δύσκολο για την Φιλαντέλφεια να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να παίρνουν το πάνω χέρι, ξεφεύγοντας με 37-24 στην δεύτερη περίοδο. Οι Σίξερς ωστόσο αντέδρασαν και με ένα ξέσπασμα κατάφεραν τελικά να περάσουν μπροστά με 50-51 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και 50-55 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί όμως θα ερχόταν η έκρηξη των Χιτ.

Το Μαϊάμι άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και χάρη σε ένα σερί 10-0 ξέφυγε με 70-61, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 80-72. Στην τέταρτη περίοδο, χρειάστηκε απλώς ένα ακόμα σερί (11-0) για να εκτοξεύσει την διαφορά στους 21 πόντους (98-77), φτάνοντας άνετα στο 1-0.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 50-51, 80-72, 106-92

ΧΙΤ: Τάκερ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 15 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 24 (12 ριμπάουντ), Βίνσεντ 10 (4/12 σουτ, 1/7 τρίποντα), Στρους 5 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάρτιν 6 (5 ριμπάουντ), Ντέντμον, Γιουρτσέβεν 6, Χίρο 25 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Ολαντίπο 5 (2/8 σουτ, 0/5 τρίποντα)

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 27 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριν 5 (1/5 τρίποντα), Τζόρνταν 4, Μάξι 19 (6/15 σουτ, 1/6 τρίποντα), Χάρντεν 16 (5/13 σουτ, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μίλσαπ, Νιάνγκ (0/7 τρίποντα), Ριντ 4 (9 ριμπάουντ), Μπάσι 2, Τάιμπουλ 2, Μίλτον 4, Κορκμάζ 9 (1), Τζο