NBA

NBA: Απίθανος Μπούκερ με 62 πόντους κόντρα στους Πέισερς στην ήττα των Σανς με 133-131

Ο Ντέβιν Μπούκερ με την φανέλα των Σανς
Ο Ντέβιν Μπούκερ με την φανέλα των Σανς Ⓒ 2022 MATT YORK/ ASSOCIATED PRESS

Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε απίστευτα πράγματα κόντρα στους Πέισερς και σταμάτησε στους 62 πόντους, αλλά η Ιντιάνα αποδείχθηκε ανώτερη και με ξέσπασμα στην 4η περίοδο επικράτησε με 133-131 των Σανς.

Ο Ντέβιν Μπούκερ σκόραρε με ρυθμούς πολυβόλου και σταμάτησε στους 62 πόντους. Οι Σανς έφτασαν ακόμα και στο +17 στην Ιντιάνα. Οι Πέισερς όμως έφεραν τα πάνω-κάτω στο ματς και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 28-17 στην 4η περίοδο πήραν την νίκη με 133-131, με τον Μπούκερ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση των Σανς και να μην καταφέρνει να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Υπάρχουν και... τέτοιες βραδιές στο NBA, που μίας 60αρα πηγαίνει στράφι. Το έμαθε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς πριν από μερικές ημέρες, το έμαθε και ο Μπούκερ, όποιος για να σημειώσει 62 πόντους χρειάστηκε 16/25 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 12/13 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 4 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής, με όλα αυτά να πηγαίνουν στράφι.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Σανς, με τον Όμπι Τόπιν να προσθέτει 23 πόντους και τους Άρον Νίσμιθ και Άντριου Νέμπχαρντ από 22 πόντους.

Για τους Σανς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 20 πόντους και ο Έρικ Γκόρντον 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-40, 70-80, 105-114, 133-131

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σιάκαμ 31 (2), Νίσμιθ 22 (3/6 τρίποντα), Τέρνερ 5, Νέμπχαρντ 22 (1), Χιλντ 2, Τόπιν 23 (11 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), ΜακΚόνελ 2, Μάθουριν 11 (1), Σέπαρντ 2

ΣΑΝΣ: Ντουράντ 20 (2), Νούρκιτς 2, Μπιλ 12 (1/5 τρίποντα), Άλεν 11 (2), Μπούκερ 62 (6/12 τρίποντα), Μέτου, Γιούμπανκς 8, Μπέιτς-Ντιοπ 2, Οκότζι, Γκόρντον 14 (2/6 τρίποντα)