NBA

NBA: Απίθανος Γιόκιτς, λύγισε με 39 πόντους τους μαχητικούς Θάντερ στην παράταση, νίκη με 131-126 των Νάγκετς

Ο Νίκολα Γιόκιτς σε αγώνα των Νάγκετς με τους Θάντερ
Ο Νίκολα Γιόκιτς σε αγώνα των Νάγκετς με τους Θάντερ Ⓒ 2022 SUE OGROCKI/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να σταματάει στους 39 πόντους και να χάνει για μία ασίστ το triple-double οι Νάγκετς νίκησαν έπειτα από τρελό παιχνίδι με 131-126 τους Θάντερ στην παράταση. Θετικός ο Ποκουσέβσκι.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έχει αφήσει για τα καλά πίσω του τον κορονοϊό. Το έδειξε αυτό - και - κόντρα στους Θάντερ, οδηγώντας τους - χωρίς Πόρτερ, Μάρι και Χάιλαντ - Νάγκετς στην νίκη με 126-131 μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι στην παράταση, σε ένα τρελό παιχνίδι.

Ο Σέρβος έκανε μαγικά πράγματα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από κοντά τον ακολούθησε ο Άαρον Γκόρντον με 30 πόντους, με τον Βλάτκο Τσάντσαρ να προσθέτει 20 πόντους και τον Μπρους Μπράουν 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, σε ένα τρελό παιχνίδι, όπου οι Νάγκετς ξέφυγαν με 19 πόντους στην δεύτερη περίοδο, βρέθηκαν στο -15 στο δεύτερο μέρος και τελικά χρειάστηκαν την παράταση για να πάρουν την νίκη.

Για τους Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 31 πόντους και 11 ασίστ, ο Αϊζάια Τζο 21 πόντους με 7/10 τρίποντα και ο Λου Ντορτ 18 πόντους, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι είχε 13 πόντους με 5/8 σουτ (2/4 τρίποντα) και 1/2 βολές σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-38, 63-69, 97-84, 120-120, 126-131

ΘΑΝΤΕΡ: Τζερεμάια-Ρόμπινσον 8 (3/11 σουτ, 2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ποκουέβσκι 13 (2), Ντορτ 18 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 31 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Γκίντι 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπέιζλι 1, Ομορούι 2, Γουίλιαμς 16 (2), Μαν 4, Τζο 21 (7/10 τρίποντα)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 30 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Β. Μπραόυν 17 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Γιόκιτς 39 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ριντ (0/7 σουτ), Νάτζι 8, Γουάιτ, Τσάντσαρ 20 (3/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Τ. Μπράουν 2