NBA

NBA: Απίθανοι Σίξερς, επέστρεψαν από το -20 και λύγισαν με 119-114 τους Κλίπερς με 44αρα Εμπίντ και 21 ασίστ του Χάρντεν

Ο Τζοέλ Εμπίντ και ο Τζέιμς Χάρντεν με την φανέλα των Σίξερς
Ο Τζοέλ Εμπίντ και ο Τζέιμς Χάρντεν με την φανέλα των Σίξερς Ⓒ 2022 CHRIS SZAGOLA/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτα παιχνίδι στην Φιλαντέλφεια, με τους Σίξερς να επιστρέφουν από το -20 κόντρα στους Κλίπερς και τελικά να παίρνουν την νίκη με 119-114 με τον Τζοέλ Εμπίντ να σταματάει στους 44 πόντους και τον Τζέιμς Χάρντεν να κάνει triple-double και να μοιράζει 21 ασίστ.

Οι Σίξερς περνούν την καλύτερή τους φάση. Το έδειξαν αυτό ξεκάθαρα (και) κόντρα στους Κλίπερς, τους οποίους νίκησαν με 119-114 επιστρέφοντας από το -20, σημειώνοντας την 7η σερί νίκη τους (όλες εντός έδρας).

Οι Σίξερς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 38-58 στην δεύτερη περίοδο, αλλά όχι μόνο δεν τα παράτησαν, παρά ξέσπασαν έκτοτε, έφεραν τούμπα το ματς στην τρίτη περίοδο και τελικά έφτασαν στην νίκη χάρη σε ένα κρίσιμο σερί 10-0 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 44 πόντους με 18/30 σουτ κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, με τον Τζέιμς Χάρντεν να προσθέτει 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 21 (!) ασίστ, κάνοντας ρεκόρ καριέρας στις ασίστ και ισοφαρίζοντας το ρεκόρ στην ιστορία της Φιλαντέλφεια, που ανήκε στους Γουίλτ Τσάμπερλεϊν και Μορίς Τσικς.

Για τους Κλίπερς, ο Κουάι Λέοναρντ είχε 28 πόντους, ο Πολ Τζορτζ 22 πόντους (αλλά 7/18 σουτ) και ο Νόρμαν Πάουελ 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-33, 51-63, 85-85, 119-114

ΣΙΞΕΡΣ: Τάκερ, Χάρις 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Εμπίντ 44 (18/30 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάρντεν 20 (6/17 σουτ, 3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 21 ασίστ), Μέλτον 13 (3), Νιάνγκ 11 (3), Χάουζ 2, Ριντ 2, Χάρελ, Τάιμπουλ, Μίλτον 13, Κορκμάζ

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 28 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μόρις 11 (3), Ζούμπατς 7 (12 ριμπάουντ), Τζάκσον 4, Τζορτζ 22 (7/18 σουτ, 3/10 τρίποντα), Μπατούμ 10 (2), Πάουελ 21 (2), Μαν 3 (1), Κενάρντ 8 (2)