NBA

NBA: Απίθανοι Κλίπερς, άλωσαν το Μπρούκλιν με ανατροπή

Ο Έρικ Μπλέντσο με την φανέλα των Κλίπερς
Ο Έρικ Μπλέντσο με την φανέλα των Κλίπερς Ⓒ 2021 ASHLEY LANDIS/ ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Κλίπερς, άντεξαν παρά τις απουσίες στο Μπρούκλιν και επιβλήθηκαν με 120-116 των Νετς, ανατρέποντας διαφορά 13 πόντων. Νίκη με buzzer-beater των Πίστονς επί ων Σπερς, τρομερός Καμπάσο έδωσε την νίκη στους Νάγκετς επί των Ρόκετς.

Οι Κλίπερς παίζουν από την αρχή της σεζόν χωρίς τον Κουάι Λέοναρντ και εδώ και καιρό χωρίς τον Πολ Τζορτζ. Κι όμως αυτό δεν τους εμπόδισε να σοκάρουν τους Νετς στο Μπρούκλιν, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 116-120, επιστρέφοντας από το -13 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Έρικ Μπλέντσο με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Τέρενς Μαν και Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτουν από 19 πόντους, με τον Μαν μάλιστα να είναι αυτός που με ένα τεράστιο τρίποντο έκανε το σκορ 113-117 με 23 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Για τους Νετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 34 πόντους, 12 ριμπάουντ και 13 ασίστ, ο Κέβιν Ντουράντ 28 πόντους και ο Πάτι Μιλς 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-29, 53-49, 87-80, 116-120

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 28 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράουν 2 (6 ριμπάουντ), Όλντριτζ 10 (5/13 σουτ, 9 ριμπάουντ), Μιλς 17 (5), Χάρντεν 34 (3/11 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Γκρίφιν, Τζόνσον 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κλάξτον 13 (10 ριμπάουντ), Μπέμπρι 7 (6 ριμπάουντ)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Ιμπάκα 4, Τζάκσον 19 (3), Μπλέντσο 27 (4), Μαν 19 (3), Κόφι 14 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίνσλοου 11 (7 ριμπάουντ), Ένις 10, Γκέιμπριελ 7 (1), Μουν 8 (4/11 σουτ), Τζόνσον 1

Ρόκετς - Νάγκετς 111-124

Ο Φακούντο Καμπάσο έκανε μαγικά πράγματα δίνοντας βοήθειες στον Νίκολα Γιόκιτς, ο Άαρον Γκόρντον επέστρεψε ορεξάτος και οι Νάγκετς έκαναν πάρτι στο Χιούστον, επικρατώντας με 111-124 των Ρόκετς, φτάνοντας τις 3 σερί νίκες.

Ο Γιόκιτς με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Νάγκετς, ωστόσο την παράταση έκλεψε ο Καμπάσο, έχοντας 22 πόντους (ρεκόρ καριέρας), 12 ασίστ και 5 κλεψίματα σε 34 λεπτά συμμετοχής, έχοντας μεταξύ άλλων 10 πόντους και 8 ασίστ στην δεύτερη περίοδο, όταν το Ντένβερ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 47-24. Από κοντά και ο Άαρον Γκόρντον με 16 πόντους, δείχνοντας να βρίσκει τον εαυτό του.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιλεν Γκριν είχε 29 πόντους και ο Κένιον Μάρτιν 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-30, 55-77, 74-99, 111-124

ΡΟΚΕΤΣ: Νουάμπα 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τέιτ 8 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τάις 8 (5 ριμπάουντ), Πόρτερ 8 (2), Γκριν 29 (5), Γκαρούμπα 2, Μάρτιν 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γουντ, Μπρουκς 6 (2), Κρίστοφερ 7 (2/10 σουτ, 1/5 τρίποντα), Νιξ 13 (2), Κουίν 10 (2)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 16 (7 ριμπάουντ), Μπάρτον 12 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιόκιτς 24 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Καμπάσο 22 (3 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ρίβερς 7 (3/10 σουτ, 1/8 τρίποντα), Γκριν 11 (1), Κορνελιέ 3 (1), Τσάντσαρ 11 (1), Μπολ 11, Τζόουνς, Ριντ 4, Τάκερ 3 (1)

Πίστονς - Σπερς 117-116

Οι Πίστονς μετρούσαν 18 ήττες στα τελευταία 19 παιχνίδια τους και στην δεύτερη περίοδο βρέθηκαν στο -17 κόντρα στους Σπερς. Τελικά, δεν έφεραν απλώς τούμπα το ματς στέλνοντάς το στην παράταση, παρά πήραν και την νίκη με 117-116 χάρη σε σουτ του Σάντικ Μπέι! Ο Κέλντον Τζόνσον είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στο Σαν Αντόνιο, αλλά αστόχησε σε σουτ στο τέλος.

Ο Χαμίντο Ντιαλό με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπέι να προσθέτει 21 πόντους και 17 ριμπάουντ και τον Λούκα Γκάρζα 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Σπερς, ο Μπριν Φορμπς είχε 27 πόντους, ο Ντέβιν Βάσελ 19 πόντους και ο Ντέρικ Γουάιτ 18 πόντους και 14 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-29, 52-59, 85-81, 105-105, 117-116

ΠΙΣΤΟΝΣ: Μπέι 21 (7/23 σουτ, 2/12 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γκάρζα 20 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Ντιαλό 34 (15 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Γουόλτον 11 (3/11 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Στάνλεϊ 19 (3), Πίκετ, Ρόμπινσον 8 (2), Πόρτερ 4, Σιρβίντις, Πέιτζ

ΣΠΕΡΣ: Τζόνσον 12 (4/18 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πελτλ 15 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ), Βάσελ 19 (5/12 τρίποντα), Γιούμπανκς, Γουάισκαμπ, Λάνταλ 8, Φορμπς 27 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίμο 2 (1/7 σουτ)