NBA

NBA: Απίθανοι Καβαλίερς, επέστρεψαν από το -15 και νίκησαν στην παράταση τους Σέλτικς με 118-114

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με τη φανέλα των Κλίβελαντ Καβαλίερς. AP PHOTO/FRANK FRANKLIN II

Φοβεροί οι Καβαλίερς, ανέτρεψαν διαφορά 15 πόντων στην 4η περίοδο κόντρα στους Σέλτικς και πήραν την νίκη με 118-114 στην παράταση. Αυτοκτόνησαν οι "Κέλτες", που είδαν τον Γκραντ Γουίλιαμς να αστοχεί σε 2 βολές με 8 δέκατα του δευτερολέπτου να μένουν στο φινάλε της 4ης περιόδου.

Οι Καβαλίερς είναι μία ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ. Το έδειξε αυτό και κόντρα στους - χωρίς Τέιτουμ, Χόρφορντ και Ρόμπερτ Γουίλιαμς - Σέλτικς, επιστρέφοντας από το -15 στην 4η περίοδο για να επικρατήσει με 118-114 στην παράταση.

Οι "Κέλτες" είχαν πολλές φορές την τύχη στα χέρια τους, με αποκορύφωμα όταν ο Γκραντ Γουίλιαμς στήθηκε στην γραμμή των βολών στο φινάλε της 4ης περιόδου με 8 δέκατα του δευτερολέπτου να μένουν για το φινάλε και το σκορ στο 109-109. Αστόχησε και στις δύο όμως, με τον Μάρκους Σμαρτ να αστοχεί στο φόλοου και τους Καβς να δείχνουν χαρακτήρα μετά στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ίβαν Μόμπλι να προσθέτει 25 πόντους και 17 ριμπάουντ, για ένα Κλίβελαντ που πήρε την 7η νίκη του σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια που κρίθηκαν στην παράταση!

Για τους Σέλτικς - που λιγότερο από 24 ώρες μετά την ήττα τους από τους Νικς έπειτα από δύο παρατάσεις έχασαν ξανά παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο - ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 32 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον 24 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-33, 56-68, 78-92, 109-109, 118-114

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Μόμπλι 25 (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ, Οκόρο 9 (1), Άλεν 4 (6 ριμπάουντ), Γκάρλαντ 17 (6/18 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μίτσελ 40 (14/34 σουτ, 4/11 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γουέιντ, Στίβενς 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Οσμάν 6 (2), Ρούμπιο 2, ΛεΒέρτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Γκρίφιν 4, Μουσκάλα 5 (2/6 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σμαρτ 11 (4/17 σουτ, 3/11 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 12 (5/14 σουτ, 2/5 τρίποντα), Μπράουν 32 (12/26 σουτ, 1/7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γουίλιαμς 12 (4/5 τρίποντα), Χάουζερ 3 (1), Κορνέ 4 (8 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 24 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Πρίτσαρντ 7 (2/8 σουτ, 1/6 τρίποντα)