NBA

NBA: Απίστευτη ανατροπή των Λέικερς από το -27 στο Ντάλας με Ντέιβις, ΛεΜπρόν και νίκη με 111-108

Ο Άντονι Ντέιβις κόντρα στους Μάβερικς
Ο Άντονι Ντέιβις κόντρα στους Μάβερικς AP PHOTO/LM OTERO

Ανατροπή βγαλμένη από το... Hollywood από τους Λέικερς στο Ντάλας, με το Λ.Α να επιστρέφει από το -27 και να επικρατεί με 111-108 των Μάβερικς, με τους Ντέιβις και ΛεΜπρον να έχουν μαζί 56 πόντους.

Οι Λέικερς ήταν πίσω στο σκορ με 48-21 στο 15ο λεπτό του αγώνα στο Ντάλας, οδεύοντας προς ακόμα μία ήττα. 33 αγωνιστικά λεπτά αργότερα πανηγύριζαν την νίκη τους με 108-111, ολοκληρώνοντας την μεγαλύτερη ανατροπή των τελευταίων 21 χρόνων τους στο NBA!

Ο Άντονι Ντέιβις με 30 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 26 πόντους έδειξαν τον δρόμο στους Λέικερς, με τον Τζάρεντ Βάντερμπιλτ να προσθέτει 15 πόντους, 17 ριμπάουντ και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Λούκα Ντόντσιτς από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα.

Για τους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς είχε 26 πόντους (αλλά 14 εξ αυτών στην πρώτη περίοδο) και ο Καϊρί Ίρβινγκ 21 πόντους, αλλά 8/22 σουτ και το άστοχο σουτ στο φινάλε - από το... σπίτι του - με το οποίο απέτυχε να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 61-47, 81-78, 108-111

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Χόλιντεϊ 6 (2), Μπούλοκ 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάουελ 6 (6 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 21 (8/22 σουτ, 2/11 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόντσιτς 26 (4/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Μόρις 3 (1), Γουντ 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 17 (5/13 σουτ, 4/8 τρίποντα), Ντιλικινά, Γκριν 9 (3)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 30 (15 ριμπάουντ), Βάντερμπιλτ 15 (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ), Τζέιμς 26 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σρούντερ 16 (8 ασίστ), Μπίσλι 8 (3/14 σουτ, 2/11 τρίποντα), Χατσιμούα 2, Μπράουν 5 (1), Μπάμπα, Ριβς 9 (1), Γουόκερ