ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Άγγιξε το double-double ο Ποκουσέβσκι, νίκη των Κινγκς με 113-103 επί των Θάντερ

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι με την φανέλα των Θάντερ
Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι με την φανέλα των Θάντερ Ⓒ 2021 CARLOS OSORIO/ ASSOCIATED PRESS

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι άρπαξε από μαλλιά την ευκαιρία που του έδωσαν οι Θάντερ και άγγιξε το double-double (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του, με τους Κινγκς να παίρνουν την νίκη με 113-103.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι δήλωσε - έπειτα από καιρό - παρών για τους Θάντερ. Ο Σέρβος φόργουορντ πήρε χρόνο συμμετοχής κόντρα στους Κινγκς και εκμεταλλεύτηκε κάθε λεπτό, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του στο Σακραμέντο (113-103).

Ο Ποκουσέβσκι πέρασε στο ματς από τον πάγκο και είχε 12 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής, έχοντας εξαιρετική παρουσία. Όλα αυτά πάντως δεν ήταν αρκετά για τους Θάντερ, που είδαν το σερί τριών νικών τους να ολοκληρώνεται. Φρόντισαν οι Κινγκς για αυτό, που είχαν τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς και έφτασαν μέχρι το +17.

Ο Χάρισον Μπαρνς με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μο Χάρκλες να ακολουθεί με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ τον Ντάβιον Μίτσελ να προσθέτει 17 πόντους, ενώ ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον είχε 13 πόντους και 17 ασίστ).

Για τους Θάντερ, ο Τζος Γκίντι είχε 24 πόντους και ο Ντάριους Μπέιζλι να προσθέτει 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-30, 64-57, 89-79, 113-103

ΚΙΝΓΚΣ: Μπαρνς 24 (2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρκλες 18 (4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χολμς 14 (6 ριμπάουντ), Μίτσελ 17 (3/9 τρίποντα), Χαλιμπάρτον 13 (6 ριμπάουντ, 17 ασίστ), Μέτου 9 (7 ριμπάουντ), Λεν 2, Τζόουνς 7, Χιλντ 9 (3)

ΘΑΝΤΕΡ: Ντιακιτέ 9 (8 ριμπάουντ), Μπέιζλι 18 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μαν 16 (6/18 σουτ, 3/9 τρίποντα), Ζερόμ 6 (6 ασίστ), Γκίντι 24 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Φέιβορς 4, Ποκουσέβσκι 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάοαυντ), Μαλεντόν 9 (1)