NBA

Νάγκετς - Νικς 113-97: Ο Γιόκιτς πάτησε με 32αρα την Νέα Υόρκη

Ο Νίκολα Γιόκιτς με την φανέλα των Νάγκετς
Ο Νίκολα Γιόκιτς με την φανέλα των Νάγκετς Ⓒ 2021 DAVID ZALUBOWSKI/ASSOCIATED PRESS

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να σημειώνει "σβηστά" 32 πόντους και 12 ριμπάουντ, οι Νάγκετς επιβλήθηκαν εύκολα με 113-97 των Νικς και συνεχίζουν να παλεύουν για την 3η θέση στην Δύση.

Οι Νάγκετς παλεύουν και θα συνεχίσουν να παλεύουν για την 3η θέση στην Δύση. Σε αυτό το πλαίσιο, επιβλήθηκαν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 113-97 των Νικς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 44-22, παραμένοντας ισόβαθμοι με τους Κλίπερς στην 3η θέση της Δύσης.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε, όπως πάντα, τα... πάντα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής, ο Όστιν Ρίβερς πρόσθεσε 25 πόντους και ο Μάικλ Πόρτερ 17 πόντους, ενώ ο Φακούντο Καμπάσο είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα για τους Νάγκετς, που ξέφυγαν με 34-12 στην πρώτη περίοδο και έκτοτε έκαναν... βόλτα μέχρι το φινάλε.

Για τους Νικς, ο Ιμάνουελ Κουίκλι είχε 18 πόντους και οι Τζούλιους Ραντλ, Ντέρικ Ρόουζ, Ρέτζι Μπούλοκ και Αρ Τζέι Μπάρετ από 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-12, 64-43, 89-69, 113-97

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 6 (3/13 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκόρντον (0/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πόρτερ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιόκιτς 32 (12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καμπάσο 16 (2/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Γκριν 2 (1/7 σουτ), Τσάντσαρ 2, Μπολ, ΜακΓκί 5 (9 ριμπάουντ), Χάουαρντ 1, Ρίβερς 25 (6), Χάρισον 7 (1)

ΝΙΚΣ: Ραντλ 14 (5/15 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπούλοκ 14 93), Νόελ 5 (5 ριμπάουντ), Πέιτον 6 (6 ριμπάουντ), Μπάρετ 14 (4/13 σουτ, 4 τρίποντα), Πελ 2, Τόπιν 4 (6 ριμπάουντ), Νοξ 3 (1), Γκίμπσον 2, Ρόουζ 14 (2), Χάρπερ 1, Ντιλικίνα, Μπερκς (0/7 σουτ), Πίνσον, Κουίκλι 18 (3)

Photo Credits: ⓒ 2021 David Zalubowski/Associated Press