NBA

Νάγκετς - Μπλέιζερς 147-140: Το Ντένβερ νίκησε έπειτα από 2 παρατάσεις τον εξωγήινο Λίλαρντ

Ο Νίκολα Γιόκιτς των Νάγκετς
Ο Νίκολα Γιόκιτς των Νάγκετς Ⓒ 2021 JACK DEMPSEY/ASSOCIATED PRESS

Μυθικό παιχνίδι έγινε στο Ντένβερ στο Game 5, με τους Νάγκετς να επικρατούν έπειτα από δύο παρατάσεις με 147-140 των Μπλέιζερς του απίστευτου Λίλαρντ, που σταμάτησε στους 55 πόντους με 12 τρίποντα (ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ) και να κάνουν το 3-2 στην σειρά

Απίστευτο. Αυτή είναι η μόνη λέξη που μπορεί να ψελλίσει κάποιος για το Game 5, το φινάλε του οποίου βρήκε τους Νάγκετς να παίρνουν την νίκη με 147-140 έπειτα από δύο παρατάσεις και να κάνουν το 3-2 στην σειρά.

Ήταν ένα μυθικό παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που είδε το Ντένβερ να χάνει διαφορά 22 πόντων και να βλέπει τον Ντέμιεν Λίλαρντ να σημειώνει 55 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 12/17 τρίποντα (ρεκόρ στην ιστορία των playoffs στο ΝΒΑ), 10 ασίστ και να στέλνει το παιχνίδι σε πρώτη και δεύτερη παράταση με τρίποντο. Στην δεύτερη παράταση ωστόσο ο Λίλαρντ ξέμεινε από θαύματα και το Ντένβερ πήρε μία τεράστια νίκη.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 38 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Νάγκετς, με τον Μόντε Μόρις να προσθέτει 28 πόντους και τον Μάικλ Πόρτερ 26 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον με 19 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 18 πόντους (αλλά με 7/22 σουτ) ακολούθησαν σε απόδοση τον Λίλαρντ, ο οποίος όμως ουσιαστικά πάλευε μόνος του από την τέταρτη περίοδο κι έπειτα.

ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Νάγκετς να πετάνε φωτιές και να ξεφεύγουν με 10-0 και 14-1 στην αρχή, με την διαφορά να ανεβαίνει κάποια στιγμή στους 16 πόντους (38-22) πριν η πρώτη περίοδος ολοκληρωθεί με το σκορ 38-25.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ανεβάζοντας διαρκώς την διαφορά, μέχρι που χάρη σε ένα σερί 10-0 την εκτόξευσαν στους 22 πόντους (54-32). Κάπου εκεί οι Μπλέιζερς αποφάσισαν να εμφανιστούν στο γήπεδο και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 14-0 να μειώσουν σε 59-53, μειώνοντας τελικά σε 65-62 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν πλέον χέρι-χέρι, μέχρι που το Πόρτλαντ κατάφερε κάποια στιγμή να προηγηθεί για πρώτη φορά (82-83) στην τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισε προηγούμενο με 92-94. Ο αγώνας όμως είχε ακόμα πολύ δρόμο.

Στην τέταρτη περίοδο η μάχη συνεχίστηκε. Οι ομάδες αντάλλασσαν καλάθια συνεχώς, μέχρι που το Ντένβερ ξέφυγε με 105-98. Πάλι όμως το Πορτλαντ ισοφάρισε σε 105-105. Έκτοτε το θρίλερ συνεχίστηκε με πολλά μεγάλα καλάθια. Και το μεγαλύτερο όλων ήρθε από τον Λίλαρντ, ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε σε 121-121, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως οι Νάγκετς ήταν καταιγιστικοί. Ξεκίνησαν με ένα επιμέρους σκορ 11-2 ξεφεύγοντας με 132-123, δίνοντας την εντύπωση ότι καθάρισαν το παιχνίδι. Ο Λίλαρντ όμως κάπου εκεί έκανε ξανά (μόνος του) το παιχνίδι ντέρμπι και σημειώνοντας 9 σερί πόντους (ένα καλάθι και φάουλ και δύο τρίποντα), έκανε το σκορ 134-132. Ακολούθως ο Μόρις με 1/2 βολές έκανε το σκορ 135-132, ωστόσο στην τελευταία επίθεση του Πόρτλαντ ο Λίλαρντ με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 135-135, στέλνοντας το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Στην δεύτερη παράταση όμως ο Λίλαρντ ξεκίνησε με 5 σερί πόντους, κάνοντας το σκορ 140-140. Ένα μεγάλο τρίποντο του Πόρτερ όμως για το 143-140 και συνεχόμενες κακές επιθέσεις του Πόρτλαντ - με τους συμπαίκτες του Λίλαρντ να μην αξιοποιούν τις πάσες του έπειτα από το double-team που του γίνονταν - καταδίκασαν τους Μπλέιζερς, με τον Μόντε Μόρις να κάνει το σκορ 145-140 με 2 βολές και να "καθαρίζει" το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-25, 65-62, 92-94, 121-121, 135-135, 147-140

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 14 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πόρτερ 26 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γιόκιτς 38 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καμπάσο 3, Ρίβερς 18 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μίλσαπ 4, Γκριν 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), ΜακΓκί, Μόρις 28 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάουαρντ 9 (3), Χάρισον 2

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόβινγκτον 19 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πάουελ 13 (5/14 σουτ), Νούρκιτς 13 (11 ριμπάουντ), Λίλαρντ 55 (5/7 δίποντα, 12/17 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΚόλουμ 18 (7/22 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντονι 8 (2/9 τρίποντα), Χόλις-Τζέφερσον 4, Καντέρ 4, Σάιμονς 6 (2)